Kaş, Sahip Olduğu Kıyı Özellikleri Açısından Hangi Kıyı Tipine Örnektir?

Logo

Deniz Kenarına Kurulmuş Bir Yerleşme Olan Kaş’ta Kıyı Çizgisine Paralel Olarak Uzanan Ada ve Yarımadalar Bulunmaktadır. Bu Bakımdan Kaş, Sahip Olduğu Kıyı Özellikleri Açısından Hangi Kıyı Tipine Örnektir?

 

Antalya Kaş bölgesi  içerisinde var olan sahil şeridi genel olarak dağların kıyıya paralel olarak uzandığı alanlardır. Bu bölgede de ekstrem kıyı şekilleri görülebilmektedir. Kaş bölgesinde vr olan kıyı biçimi de bunlardan bir tanesi olarak görülebilmektedir. Antalya Kaş içerisinde ortaya çıkan kıyı tipi genel olarak Dalmaçya kıyı tipi ile benzerlik gösteren bir alanda yer almaktadır. Küçük küçük adacıkları içeren bir kıyı şeridi olarak da görülebilmektedir. Bu tip kıyılar aynı zamanda görsellik açısından da mükemmel doğal güzelliklerdir.

 

Antalya Kaş bölgesinde meydana gelen kıyı şeridinde zeminin ufak ufak çukurlardan meydana gelmesi bambaşka bir yeryüzü şeklinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Kıyıya paralel halde bulunan dağların çukur kısımlarında sular dolmaya başlayarak; tümsek kısımlarının ise suyun üzerinde kalması ile oluşan bir kıyı cinsi ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de Dalmaçya kıyı tipi adı verilen coğrafi olgu ortaya çıkmıştır. Antalya Kaş’ın yanı sıra Adriyatik Denizi’nde bulunan Dalmaçya kıyıları da en büyük örnekleri olarak görülebilmektedir. Dalmaçya kıyı tipi Antalya Kaş bölgesinde ve Adriyatik Denizi kıyılarında olduğundan dolayı da son derecede ender görülen bir coğrafi olgu olarak adından da söz ettiren bir gelişmedir.

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER