Çevrenizde Bulunan Su Kaynaklarına Örnekler Veriniz

Su kaynakları insanlar için oldukça önemli olan unsurlar olarak görülmektedir. Çeşitli su kaynakları her şehir ya da her yöre üzerinde bulunmaktadır. Irmak, göl ve pınar gibi temiz su kaynakları kullanılabilir olması ile insanların ilgisini çekmektedir. Çevremizde gördüğümüz su kaynakları farklı farklı biçimlerde olabilmektedir.

Göl:

Çukur alanlarda biriken suların göl adlı kaynaklar ortaya konulabilmektedir. Göl sularının kullanılabilmesi adına göl ayağının bulunması gerekmektedir. Göl ayağı gölün bir çay ya da nehir tarafından beslendiği noktaya verilen addır.

Irmak:

Genellikle denize dökülen akışkan olan su kaynakları olarak adlandırılmaktadır. Kolları ile değişik kaynaklardan suların toplandığı noktalar olarak da görülmektedir. Bundan dolayı da insanların kullandığı suları içeren yeryüzü şekilleri olarak da bilinmektedir. Su kaynakları olmasının yanında aynı zamanda taşımacılık ve avcılık gibi faaliyetlerin de gerçekleştirilecek olan seviyede de yer almaktadır.

Irmaklar üzerinde yapılan taşımacılığın gerçekleştirilmesi için bu su kaynaklarının denge profiline ulaşmaları gerekmektedir. Ülkemizde denge profiline ulaşmış olan herhangi bir nehir ya da akarsu bulunmamaktadır.

Nehirler içerisinde balık avlama faaliyetleri de gerçekleştirilmektedir. Nehirler içerisinde yaşayan tatlı su balıkları insanlar için etkili bir besin maddesi olarak da görülebilmektedir. Nehirler içerisinde bulunan balıklarda bazı insanlar için ticaret amaçlı bazıları için ise hobi odaklı gerçekleştirilen bir faaliyet olarak da adından söz ettiren bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir