Kaynakların etkili ve verimli kullanılması için neler yapabiliriz?

Kaynakların etkili ve verimli kullanılmasını sağlamak, dünyanın geleceği için çok önemlidir. Kaynaklar verimli kullanılmazlar ise, özellikle su sorunu birkaç yüzyıl içerisinde ortaya çıkıp insanlığı ciddi anlamda tehdit edecektir. Dünya kurumaya başlayacak ve ömrü çabuk tükenecektir.

Bir topluma bir şey kazandırmanın en kolay yolu, kazandırılacak şeyin çocuklara öğretilmesidir. Bu nedenle kaynakların nasıl kullanılacağına dair seminerler hazırlanıp okullarda gösterilmeli, hatta ders müfredatları genişletilmelidir. Tıpkı bir meslek sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu aşılamak gibi, kaynakların etkili ve verimli kullanımının nasıl olduğu da aşılanmalıdır. Bu seminerler ilkokullardan başlanarak ortaokullara, liselere ve hatta üniversitelere kadar taşınmalı, zorunlu katılımlar gerçekleştirmelidir.

 

Bunun dışında ilgili seminerlerin işyerlerinde ve özellikle fabrikalarda da yapılması gerekmektedir. Fabrikalardan atılan çöplerin oluşturduğu müthiş su kirliliği ve bacalarından çıkan dumanların kirlettiği hava dünyanın ömrünü her geçen gün kısaltmaktadır. Fabrikalara bu düzen böyle giderse, gelecekte dünyayı nelerin beklediğinden bahsetmek gerekir. Bacalarına filtre takmalarını zorunlu kılmak, hatta mümkünse bununla ilgili bir yasa çıkarmak mantıklı olacaktır.

Ayrıca fabrikaların ve önemle belirtmek lazımdır ki gemilerin atıklarının denizlere çıkarılması da yasaklanmalı, başka çözümler bulunmalıdır. Su ve hava kirliliği başını alıp giderse küresel ısınma ortaya çıkacak, dünya kötü sonuna doğru hızla yol kat edecektir. Kaynakların etkili ve verimli kullanımına dikkat edilmeli, gereksiz ışıklar söndürülmeli, boşuna su akıtılmamalıdır. Enerji tasarrufu açısından, ampul sistemleri değiştirilmeli gerektiği yerlerde alt yapılar ısınmanın engellenmesi için kontrol edilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER