Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak için neler yapabiliriz?

Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak için neler yapabilirsiniz? Kaynaklarımızın verimli kullanımı ile ilgili neler yapabiliriz?

Kaynaklarımız doğal kaynaklar ve yapay kaynaklar olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Doğal kaynaklarımız yenilenemez, yapay kaynaklarımız ise yenilenebilir kaynaklardır.

Doğal kaynaklarımız Güneş, Su, Petrol, kömür, oksijen, toprak, bitki örtüsü gibi kaynaklardır. Yapay kaynaklarımızın arasında ise santraller, elektrik, barajlar gibi kaynaklar sayılabilir.

Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak, kullanımını en aza indirerek daha çok ömür sağlamak için yapmamız gereken belirli şeyler bulunmaktadır. Örneğin ışıkların sürekli açık olmasına gerek yoktur, yalnızca kullanılacağı zamanlarda ışıklar açık kalmalıdır. Ya da bulaşık makinesinin günde hatta bazen iki günde bir çalıştırılması yeterli olacaktır, ekstrası israftır. Diş fırçalarken çeşme akmaya devam etmemelidir, bu son derece gereksizdir.

 

Bunun gibi konularda kaynakların gereksiz kullanımından kaçınılmalıdır. Örneğin akşam karanlığı çökmeden ışık açmak son derece yanlıştır, o ışığın açık olmasına gerek yoktur.

Kaynaklarımız anca israftan kaçınarak verimli kullanılabilir, zorunlu israf edilen durumlarda yine kaynaklar değerlendirilmelidir. Örneğin kullanılmış pis suların arıtıcı ile temizlenerek tekrar kullanımı sağlanırsa suyun ömrü uzayacaktır. Ya da bozulmuş akan bir suyun altına kova konulması, biriken suyun daha sonra tekrar kullanılması, banyo yaparken gereksiz akan suyun durdurulması da kaynakların verimli kullanılmasını sağlayan etkenlerdir. Kaynaklar ancak verimli kullanılırsa, dünyada daha uzun yaşam şansı olacaktır, kaynaklar özellikle de doğal kaynaklar gereksiz tüketilmemeli ve bir sonraki nesile miras bırakılmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER