Kaynakların Tasarruflu Kullanımının Önemi

Logo

Okuduğunuz haber metninden hareketle kaynakların tasarruflu kullanımının önemini sınıfta arkadaşlarınızla tartışınız. Elde ettiğiniz bilgilerden yararlanarak konunun önemini aşağıdaki noktalı yere yazınız.

 

Hayatımızı devam ettirmek için çeşitli gereksinimlerimizin karşılanması gerekir. Bu gereksinimleri karşılarken de çeşitli kaynaklar kullanırız. Mesela yağmurlu havalarda şemsiye kullanmak bir ihtiyaçtır, bu ihtiyacımızı karşılamazsak ıslanarak hasta olma ihtimalimiz vardır. Kendimizi yağmurdan korumak içinse bir şemsiye veya yağmurluğa ihtiyacımız vardır bu ihtiyacı karşılamak içinse paraya gereksinim duyarız. Paraysa emek verilerek kazanılan bir alım aracıdır. Sınırlı bir kaynak olan para tutumlu olarak harcanmalıdır.

 

Evlerde kullandığımız elektrik, doğalgaz ve su gibi enerji kaynakları da gereksinimlerimizi karşılayan birer kaynaktır. Aydınlanma ve elektrikli aletleri çalıştırmak için elektrikten yararlanırken, kişisel bakım, ev temizliği ve yaşamsal gereksinimleri karşılamak için sudan faydalanırız. Isınma ve yemek pişirme için de doğalgaza ihtiyacımız vardır. Para gibi elektrik, doğalgaz ve su da sınırlı kaynaktır. Bu kaynakları tüketirken tasarruflu olmalı, gereksinimiz kadarını kullanmalıyız. Boş yere yanan ışıkları söndürmeli, açık gördüğümüz muslukları kapatmalıyız. Evde nasıl tasarruflu oluyorsak sosyal yaşamımızda da aynı şekilde olmalıyız. Mesela okulda öğrenciysek sınıf ve okul eşyalarına zarar vermemeli, okuldaki muslukları açık bırakmamalı, peçete gibi malzemeleri ihtiyacımız kadar kullanmalıyız.

 

Kısacası dünya yer altı ve yer üstü kaynaklarını doğru bir şekilde kullanmalıyız. Kaynaklar tasarruflu bir şekilde kullanılmalıdır, aksi halde çevreye ve diğer canlılara zarar veririz. Tasarruf özellikle de enerji kaynaklarının kullanılmasında önemlidir. Boş yere harcanan enerji kaynakları doğal denge ve döngünün bozulmasına sebep olarak ekonomik zararlara yol açar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER