Ozon Tabakasının Seyrelmesi Sorununu Çözmek İçin Öneriler

Logo

Ozon tabakasının seyrelmesi sorununu çözmek için öneriler üretiniz. Ürettiğiniz çözüm önerilerini sınıfınızda arkadaşlarınıza aktarınız.

 

Astmosferin üst bölümünde bulunan tabaka ozonosfer yani ozon tabakasıdır. Bu tabaka güneşten gelen ultraviyole (mor ötesi) gibi zararlı ışınları tutar. Ölümcül olan bu ışınlar hayati açı dolayısıyla oldukça önemlidir. Adını içerisinde bulundurduğu ozon gazında alan ozonosfer, dünyanın fazla ısınıp soğumasını engeller. Havadaki konsantrasyonu az olan gazlardan biri olmasına rağmen ozonun varlığı dünya için önemlidir. Çünkü ozon stratosferdeki ozon tabakası uzaydan gelen birçok zararlı ışınlara karşı kalkan görevi görür. Ozon tabakasının dünya üzerindeki genel iklim üzerinde de etkisi vardır.

 

Mor ötesi ışınlarının soğurulması sıcaklığın düşürülmesine ve ısı dengesinin ayarlanmasına yardımcı olur. Ozon tabakasının seyrelmesinin sonucu olarak dünyaya ulaşan ultraviyole ışınlarının, en basit tek hücreli canlılardan, böceklere, balıklara, kuşlara ve memeli hayvanlara dek tüm canlılar üzerinde olumsuz etkileri vardır. İnsanlarda; mor ötesi ısınların, cilt kanseri de dahil olmak üzere birçok insan sağlığı problemiyle ilintili olduğu bilinmektedir. Cilt kanserinin ana sebebi aşırı derecede güneş ışığına maruz kalmadır. Güneş yanığı bir sağlık belirtisi olmadığı gibi 18 yaşından evvelki birkaç önemli güneş yanığı daha sonraki yıllarda cilt kanserinin olma ihtimalini arttır. Cilt kanseri riskini en fazla açık renk saçlı kişiler taşır. Ozon tabakasının incelmesini engellemek için;

 

  • Fosil yakıtlar yerine yenilebilir enerji kaynakları tercih edilmelidir.
  • Fabrika bacaları filtresiz olmamalıdır.
  • Kentlerde trafik probleminin önüne geçilmeli ve çevre dostu olan toplu taşımalar kullanılmalıdır.
  • Sera gazı yayımı engellenmelidir.
  • Yenilebilir enerji kaynakları, ulaşım başta olmak üzere, sağlıkta, eğitimde, iletişimde kısacası her alanda kullanılmalıdır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER