Kelime-i Tevhit İle Kelime-i Şehadet Arasındaki Farklar

Kelime-i Tevhit İle Kelime-i Şehadet Arasındaki Farkları Arkadaşlarınızla Konuşunuz.

 

Sorunun cevabından önce anlamlarını hatırlamak için tekrar etmek gerekmektedir. Kelime-i Şahadet’in anlamı “Ben şahitlik ederim ki Allah’tan Başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (SAV) Allah’ın kulu ve Resul’üdür (elçisidir). Kelime-i Tevhit’in anlamı ise Allah’tan başka ilah yoktur Hazreti Muhammed (SAV) Allah’ın Peygamberidir (elçisidir). Kelime-i Tevhit ve Kelime-i Şahadet arasında benzerlikler ve farklılıklar vardır. Benzerlikler, her ikisinde de Allah’tan başka ilah olmadığı belirtilmektedir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in Allah’ın Resul’u olduğu insanlara bildirilmektedir.

 

Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şahadet arasındaki farklılıklar ise, Kelime-i Şehadette, şahitlik ederim ifadesi geçmektedir. Aynı zamanda Hz. Muhammed’in Allah’ın kulu olduğu zikredilmektedir. Yine Kelime-i Şahadet İslam’ın beş şartından biri olması nedeniyle Kelime-i Tevhitten ayrılmaktadır.

 

Kelime-i Şahadet insanların doğduğu andan ölümüne kadar geçen sürede hayatını aydınlatmaktadır. İnsanların İslam yolundaki duruşunu belirtmektedir. Hakikaten iman etmiş bir kişinin Kelime- i Şehadeti tam olarak kabul etmesi gerekmektedir. Müslüman bir kişinin Allah’a, Peygambere ve onun getirdiklerine tereddütsüz bir şekilde inanması gerekmektedir.

 

Tevhit birleştirme, bir olduğunu kabul etme ve bu şekilde iman etme anlamındadır. Bir kişinin gerçekten iman etmesi için hem Allah’a hem de Hz. Muhammed’e ve onun getirdiklerine inanması gerekmektedir. Kısacası bir kimsenin Kelime-i Tevhit’i bir bütün olarak kabul etmesi ve bu şekilde kalben tasdik etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir