Kelimelerin düzenlenişi, dizelerin uzunluğu kısalığı vb. aracılığıyla içeriğin görsel olarak şiirin şekline yansıtılması hakkındaki düşüncelerinizi ifade ediniz.

Kelimelerin düzenlenişi, dizelerin uzunluğu kısalığı vb. aracılığıyla içeriğin görsel olarak şiirin şekline yansıtılması hakkındaki düşüncelerinizi ifade ediniz.

Derdi olanın yazabildiği bir edebi sanat eseridir demiştik şiir için. Sanatla iç içe olup duyguların açıkça hissedilebilir olduğu kanaatine varmıştık. Şiir; hasta olan kişiye verilen ilaç. Aç kalana verilen yemek, uykusuza uyku diyelim şimdide.

 

Şiirler yazılıyorken elbette kelimelerin düzenlenişi, dizelerin uzunluğu-kısalığı ve içeriğin görsel anlamda şiirin şekline yansıtılması önemlidir. Okurun bu güzellikleri okuyup görmesi için yansıtılan duygunun estetik bir biçimde sunulması hafızalarda kalıcılık sağlayacaktır. Kelimeler öyle bir düzenlenmeli ki hece ölçüsüne dikkat edilmeli. Aruz vezni kullanılsa nasıl oluyor diye bakılmalı. Görsel anlamda uzunca cümleler şiiri yapısal bütünlüğüne zarar verebilecektir. Okura  Bir hikaye veya bir metin okuduğu gibi sunarsanız şiiri, şiir yazmamış olursunuz. Tabi bunlar duygudan sonra ikinci planda kalıyor. Ancak önemlidir, elzemdir.

 

Bizler okumaya başlamadan kitabın kaç sayfa olduğuna bakan insanlarız. Büyük romanları okumaktan korkanlar uzun hece ölçülü şiirleri okumaktan sıkılırlar. Öz eleştiri de diyebilirsiniz. Asıl mesele uzun cümleler kurularak yazılan şiirlere eleştiride bulunmak. Rast gele herkesin yazamayacağını bilmesi gerekir. Şiir bir oyuncak değildir ki, her önüne gelen oynamak istesin. Duyguların ta kendisidir şiir. Ama öyle duygulu olmakta yetmiyor gördüğünüz gibi. Hece ölçüsüne dikkat etmelisiniz. Okuyucu sıkmayacak kadar kısa tümceler kullanmalısınız. Bunlar daha hiçbir şey. Araştırma yapmalı şiir için gerekli kuralları bilmelisiniz. Şiir bu yüzden şiir. Yoksa bunlara dikkat etmeyerek yazdığınız her şiir benzeri yazı büyük bir çöplük oluşturacaktır. Bunun oluşturduğu koku hepimizi etkiler. Dikkatli olalım şiir kirlenmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir