Kimya bilimine katkı sağlayan üç bilim insanını ve sağladıkları katkılar

Logo

Kimya bilimine katkı sağlayan üç bilim insanını ve sağladıkları katkılardan birer tanesini yazınız.

Simya döneminden günümüz kimyasına kadar geçen dönem içerisinde bir çok bilim insanının katkısıyla bir çok şey keşfedilmiş ve sonunda modern kimya yasaları günümüzdeki halini almayı başarmıştır. Bu süre içerisinde katkılarıyla kimya kitaplarında da yer alan bilim insanlarından bazıları şunlardır :

 

Ebu Bekir Er-Razi : İran kökenli bilim insanı,hekim ve aynı zamanda fizolof olan Ebu Bekir fırın ve kroze gibi labaratuvar araç ve gereçlerini geliştirmiştir. Bu sayede kimya alanında yapılacak olan deneyler daha verimli bir hal almıştır. Kimyaya yapmış olduğu diğer katkılar ise :

  • Gliserini ilk olarak keşfeden insan olarak bilinmektedir.
  • Kostik Sodanın günümüzde kullanılan halini bulmuştur.
  • Tıp alanında alkolü antiseptik olarak kullanmıştır.
  • Karıncalar yardımıyla damıtma işlemi yaparak formik asidi elde etmiştir.

 

Robert Boyle : Fransız asıllı olan bilim adamının başta kimya ve fizik alanında olmak üzere bir çok eseri bulunmaktadır. Bu eserler geçmişten günümüze kadar modern bilim alanında yol gösterici olma özelliği taşımaktadır. “Kuşkucu Kimyager” adlı eseri bunların en ünlüsüdür. Boyle daha çok havanın fiziksel özellikleriyle ilgili çalışmalar yaparak havanın sıkıştırılabilir özellikte olduğunu ve yanma olaylarında başlıca rol aldığını belirtmiştir.

 

Antoine Lavoisier ( Antuan Lavoizi ) : 18. yüzyılda yaşayan Lavoisier modern kimyanın ( günümüzde kullanılan kimyanın ) öncüsü olarak tanınmaktadır. En önemli deneylerinden birinde içi hava dolu olan cam bir balona bir miktar kalay metali koyarak tartmış ve ağzı kapalı bir şekilde ısıtıldığında beyaz bir toz oluştuğu sonucuna varmıştır. Tekrar tarttığında ise ağırlığının değişmediğinden yola çıkarak “kütlenin korunumu yasasını” keşfetmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER