Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler neler olabilir?

Logo

Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler neler olabilir?

Yeni icatların ortaya çıkması adına yapılan tüm deneyler, kimya laboratuvarlarında yapılmaktadır. Dolayısıyla çok çeşitli ekipman ve malzemeler kullanılmaktadır. Neredeyse her madde için farklı malzeme kullanılmaktadır. Başlıca kullanılan bazı malzemeleri aşağıda inceleyebilirsiniz;

 

  • Beherglas: Silindir şeklinde cam bir malzemedir. Yüksek sıcağa dayanıklı olabilmesi için temper camdan imal edilmiştir. Ağız kısmı olukludur, böylece sıvılar kolayca akabilir. Genellikle; maddeleri karıştırmak, çözelti hazırlamak gibi işlemde kullanılmaktadır.

 

  • Erlenmayer: Koni şeklinde, dibi düz olan camdan üretilmiş bir malzemedir.Daha çok titrasyon deneylerinde kullanılır. Kristallendirme, çözelti hazırlama gibi işlemlerde de kullanılabilir.

 

  • Dereceli Silindir: Üzerinde mL cinsinden bölmeler bulunan cam kaplardır. Genellikle 50- 1000 mL arasındaki sıvı hacimlerini ölçmek için kullanılır. Saf sıvı ve çözelti hacmi ölçüldüğünde en doğru sonuçları vermektedir.

 

  • Ayırma Hunisi: Sıvı-sıvı heterojen karışımların ayrılması ve ekstraksiyon yani çekme işlemi için kullanılan cam maddelerdir.
  • Pipet: Hassas sıvı ölçümlerinde, istenilen mL’lik ölçüde diğer kaba aktarmak için kullanılan cam malzemelerdir. Genellikle laboratuvarlarda 1 mL, 5 mL, 10mL’lik pipetler kullanılmaktadır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER