Kimya bilimi ile ilgili meslekler ve çalışma alanları neler olabilir?

Logo

Kimya bilimi ile ilgili meslekler ve çalışma alanları neler olabilir?

 

Kimya bilimi hemen hemen her mesleğin içerisinde bulunsa da bu bilimle ilgilenen bazı meslekler vardır. Bu mesleklerden bazıları şunlardır :

  • Kimya Öğretmeni
  • Kimyager
  • Kimya Mühendisi
  • Eczacı
  • Metalurjı Mühendisi

 

Yukarıdaki meslekler her an kimya biliminden faydalanan ve yapmış oldukları üretimlerde sürekli olarak formülleri kullanan meslek dallarıdır.

 

Kimya Öğretmeni : Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen müfredat ve eğitim programları eşliğinde, kimya bilimi ile ilgili bilgi,beceri aynı zamanda da tutum ve davranışları öğrencilere kazandıran kişidir. Bu gibi işlemleri yaparken öğrencilerin yaş düzeylerine uygun olan çeşitli yöntemleri kullanmaktadır.

 

Kimyager : Organik kimya,analitik kimya,biyokimya,inorganik kimya ve fizikokimya gibi bir çok konuda ileri düzeyde eğitim almış kimya bilimcilerine verilen addır. Maddelerin kimyasal özelliğini, atom ve moleküler yapısını,farklı maddeler ile etkileşimini inceleyen, bu maddelerin kullanım alanları ve kimyasal analizleriyle ilgili laboratuvar çalışmaları yapan kişilerdir.

 

Kimya Mühendisi : Kimya biliminin yanında Fizik, Matematik,Biyoloji,Ekonomi ve Mühendislik bilimlerini birleştiren çalışmış olduğu teknoloji,endüstri veya diğer meslek kollarında yer alan problemlere çözüm üreten mühendislik alanıdır. Bu meslek grubu farklı sanayi dallarında kullanılan maddelerin en ekonomik şekilde üretilmesini sağlamak, bazı tesislerin kurulması ve tasarlanması gibi alanlarda çalışan kişilerdir.

 

Eczacı : Eczacılık adı verilen bilim dalı ilaçların üretilmesi,geliştirilmesi ve insan vücudunda gerçekleştirdiği etkileşimleri incelemektedir. Eczacı ise ilaç üretiminde kullanılan ham maddelerin elde edilmesi, ilaçların üretim süresi ve insanlar tarafından kullanılması gibi konularda eğitim almış kişilere verilen addır. Bunların haricinde doktorların yazmış olduğu reçeteye göre ilaçları veren aynı zamanda da kullanımı konusunda insanları bilgilendiren meslek grubudur.

 

Metalurji Mühendisliği : Metallerin bir araya gelerek oluşturduğu bazı metal ve alaşımların elde edilmesini, bu maddelerin bazı sanayi kollarında işlevine uygun olarak kullanılmasını sağlayan bilim dalıdır. Bu maddelerin sadece kullanılması değil aynı zamanda geliştirilmesinden de sorumlu olan kişilere metalürji mühendisi adı verilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER