Kış sporlarından hangilerini biliyorsunuz?

Kış sporlarından hangilerini biliyorsunuz? Anlatınız.

 

Spor her bireyin yapması gereken bir şeydir. Spor her şeyden önce sağlıktır. Örneğin sabah yapılan bir koşu oldukça faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırarak, daha dinç ve daha atletik olunmasını sağlar. Sporlar yaz ve kış sporları olmak üzere 2 gruba ayrılır.

 

Kış sporlar; buzlu ve karlı havalarda yapılan bir spor çeşididir. Ülkemizde bu spor kayak merkezlerinde sıklıkla yapılmaktadır. Tek olarak ya da grup olarak yapabileceğiniz bu sporun

Hem eğlence hem de macera amaçlı yapmanız mümkündür.

 

Birçok kış sporu vardır:

 

  • Buz Pateni: Buz üzerine kayma sporudur. Bu spor için kış olması şart değildir. Özel alanlarda ve bazı AVM’ler de bile buz pisti bulunmaktadır. Verilen bir paten ile üzerinde kayarak, vakit geçirebilirsiniz. Aynı zamanda zaman zaman buz pisti üzerinde dans gösterileri de yapılmaktadır.
  • Kayak: Kış sporu denilince akla elbette kayak gelir. Ülkemizde de oldukça popüler olan bu spor birçok yerde yapılmaktadır. Uludağ, Kar tepe, Palan Döken, Erciyes
  • Buzda balık tutma: En keyiflisi de belki budur. Genellikle donan deniz veya göllerde gerçekleşir. Bir alan belirleyip o kısmı açarak misina sarkıtarak balık tutulur.
  • Buz hokeyi: Amerika’da oldukça yaygın olan bu spor, buz pateni yaparken oynanmaktadır.
  • Körling : Yabancı ülkelerde daha sıklıkla yapılan bu sporda özel bir taşı bulunmaktadır. Oyun sahasında bulunan kırmızı noktaya en yakın atışı sağlayan oyunu kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir