Kişi ve toplum sağlığını etkileyen çevresel etmenlere örnekler veriniz.

Kişi ve toplum sağlığını etkileyen etmenler arasında birçok etmen bulunur. Çevresel etmenler de bunların arasında bulunur. Kişinin sağlıklı olması yalnız vücudunun işleyişine ve biyolojik sistemine bağlı değildir. Sağlık bir bütündür ve uygun şartların hepsi bir araya getirildiğinde sağlıklı bir birey oluşur. Kişinin yaşadığı ve hayatını devam ettirdiği çalıştığı veya eğitim gördüğü yerler çevresel koşullar içerisinde yer alır. Çevresel koşulların sağlıklı bir insan için uygun olması gerekir. Aksi takdirde sağlıklı biri sağlığını kaybedebilir sağlığı zaten kötü olan biri daha da kötüleşebilir.

Yaşanılan ülkenin ekonomisinin kişi ve toplum sağlığını fazlaca etkilediği bilinmekte ekonomik durumu kötü ve gelişmemiş olan bir ülkede sağlık koşulları ve gerekli besin alınımın karşılanmaması gibi durumlar kişinin ve toplumun sağlığını olumsuz etkileyecek etmenler arasında yer alır.

 

Toplu ölümler ve salgınlar meydana gelmeye başlayabilir. Salgının yayılmasını durduracak yeterli medikal ürün eksikliklerinden hastalıklar tedavi edilemez ve toplumda sağlıklı insan sayısı azalır duruma gelir.

Yaşanılan yerin uygun sıcaklıkta tutulması ve temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Toplu şekilde kalınan yerlerde yurtlarda, halka açık tuvaletlerde ve birlikte yaşanılan yerlerde başkalarına ait özel eşyalarını kullanmamak gerekir (makyaj malzemeleri, diş fırçası, tırnak makası, kaşık, çatal, iç çamaşırı, tarak gibi). Ve normalden olduğundan daha hijyenik bir ortam sağlanmaya çalışılır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER