Kişisel zamanımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Logo

Kişisel zamanımızı planlarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

 

Plan, başlanan bir işi bitirmek için yapılması gereken işlerin önceden düzenlenmesi ve sıralanmasıdır. Hangi iş olursa olsun onu bir plan dahilinde gerçekleştirmek, daha verimli ve kolay olacaktır. Planlar; günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık bile olabilir. Zamanın değerlendirilmesinde önemli bir yere sahip olan planlama, yalnızca iş zamanlarında değil, kişisel zamanlarımız için de gereklidir.

 

Bu planlamayı yaparken işler önem ve önceliklerine göre sıralanmalıdır. Görevlerin vaktinde yapılabilmesi için bu ayarlamalara dikkat edilmelidir. Diğer önemli bir nokta da plana uymadaki kararlılıktır. Yapılan plan ciddiye alınmalı ve aksatılmamalıdır. Akan zamanın geri getirilmesinin imkansızlığı, bu hususta akılda tutulmalıdır. Zaman planlaması yapmanın pek çok faydası vardır: En başta önemli işler bitirilir, stresten uzak kalınır, görevler unutulmaz, hayat bir düzen ve disiplin içine girer ve yapılan işlerde gösterilen başarı artar.

 

Kişisel zamanlarımızı planlarken dikkat etmemiz gereken diğer noktalar ise şöyledir:

  • Yapılacak plan program, mantık çerçevesi içinde ve uygulanabilir düzeyde olmalı.
  • Plan yaparken kendi kişilik özelliklerimizi göz önünde bulundurmak oldukça önemlidir.
  • Planların günlük yaşamla uyumlu seyretmesi de mühimdir.
  • Önceliklerin iyi belirlenmesi, planın uygulanması sonrasında yaşanacak sıkıntıları ortadan kaldıracaktır.
  • Yapılacak planın bir amaca hizmet etmesi de önemlidir. Bu şekilde uyulan program, hedeflere ulaşma konusunda da yardımcı olacaktır.
  • Plan tek bir şeye odaklanmamalı, çeşitlilik sağlanmalıdır. Kişisel zamanın tümü ders çalışmaya ya da oyun oynamaya ayrılmamalı, bunlar belirli süreler içinde harmanlanmalıdır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER