Kitap Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Logo

Kitaplar kişisel zevklere dayalı tercih edilmektedir. Kitap türlerine dayalı seçim içerisinde olan kişilerin dikkat etmeleri gereken noktalar bulunmaktadır.

Kitap seçen kitlenin kitap hakkında küçük de olsa bir bilgi sahibi olmaları oldukça elverişli bir etmen olarak görülmektedir. Kitap seçecek olan kişilerin kitabın türü, yazarı ve ufak çapta da olsa teması hakkında fikir sahibi olması da bu tercihleri belirleyecek olan kriterler olarak değerlendirilmektedir. Kitap seçme konusunda bu tip hareket edecek olan kişilerin en doğru seçimleri gerçekleştirebilecekleri durumu ortaya çıkabilmektedir. Böylelikle de en ideal kitapları kısa sürede okuma avantajına ulaşmaları durumu da aktif olarak kendini gösterebilmektedir.

Kitap seçme konusunda yapılmaması gerekenler de bulunmaktadır. Kitap seçmede kitabın cildine kanmamak gerekmektedir. Aynı zamanda da kitap kapağı ve cildinin kusursuz olmasına rağmen içerik konusunda memnun etmeyecek türde bir metin olduğu da görülebilmektedir. Bu yüzden bu konuda da dikkatli olarak kitap almadan öncelikli hususlar arasında değerlendirilmemesi gerekmemektedir.

Kitap seçme konusunda en çok dikkat edilen “en çok satanlar” kalıbına da kanmamak gerekmektedir. Popüler olarak bilinen bazı kitapların okuyucuların ruhunu okşayamayacak standartlarda olmadığı da görülebilmektedir. Piyasada yeni yeni yer almaya başlamış ve adı sanı duyulmayan kişilerden de uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu kriterler doğrultusunda hareket etmek de en uygun edebi eserlere sahip olmayı da sağlayacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER