Kitapların Dünyasında Yaşamak

“Kitapların dünyasında yaşamak” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninize içeriğine uygun bir başlık koymayı unutmayınız.

 

Ne zaman dost oluruz?

Sana şimdi bir kitabın en iyi dostun olacağını söyleyeceğim. Şimdi bu devirde öylemi diyeceksin. Evet, tam da bu devirde, elimizden telefonların düşmediği, bilgisayarların kapanmadığı ve teknolojinin kölesi olduğumuz dönemde.

Senin tek gerçek dostun bir kitap olacak.

E kitap değil, sayfaları olan bir kitap.

Neden mi? çünkü kitapların yaprakları yüzyıllardır yalnızlığı örter bir yorgan gibi. İnsan teknoloji ile git gide yalnız, gitgide çaresiz kalıyor ve sana da her daim eşlik edecek bir arkadaş gerek.  Seni bırakmayacak senden vazgeçmeyecek. Sana bununla birlikte bireyler öğretecek. Şöyle bir kaldır kafanı bak etrafına hiç kimsenin vakti yok ama hiç kimse bir şey de yapmıyor değil mi? çünkü herkes aynı senin gibi içinde ve dışında yalnız.

İnsan yazmayı ve konuşmayı düşünebilme yeteneği sayesinde öğrendi ve o günden bu güne bir kâğıda bir taşa bir duvara bir papirüse bırakacak bir cümlesi oldu hep.

Çünkü kuyunun derinliğini öğrenmek için eğilip içine bakmak gerekirdi. Her insan bir kuyuydu ve içinden bir cümle çıkıp sana derinliğini söyledi.

Duymak için geç mi kaldın? Hala severek okuduğun tek bir kitap bile yok mu? Başlamak mı istemiyorsun? Ne kadar ne kadar da yalnızsın.

Kitaplar insanların en iyi dostlarıdır deyip geçeceğim ama sen bunu denemeden asla bilemeyeceksin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir