Kitapların olmadığı bir dünyada yaşamın nasıl olacağını tartışınız.

Kitapların olmadığı bir dünyada yaşamın nasıl olacağını tartışınız. Öğretmeninizle oluşturacağınız grubunuzla kitapların olmadığı bir dünyada yaşamın nasıl olacağını tartışınız. Aşağıya, tartışma sonucu oluşturduğunuz fikirlerinizi not alınız.

Ben sensiz de yaşarım ama seninle daha güzel yaşarım diyen Nazım Hikmet ne kadar haklı. İnsan tek başına hiçbir şey olmadan ve hiç kimse olmadan da yaşar ama güzel yaşamak için insanın bir kitaba bir dosta ihtiyacı vardır.

Dünyada tek bir kitap bile olmasa nasıl bir yaşamımız olurdu?

Sıkıcı olduğunu bazen düşündüğümüz kitapların olmadığı zamanlar gerçekten inanılmaz sıkıcı olurdu. Dünyanın var oluşundan bu yana tek bir insanın bile kendini ifade etmediğini hayal etsenize. Sadece doğan büyüyen yaşayan ve ölen insanlar, onlardan geriye kalan tek bir cümlenin bile olmadığını düşünün. O zaman insan gerçekten insan olur muydu yani ne farkı olurdu bir çam ağacından?

Kitabın olmaması demek insanın düşünme yetisinin de olmaması demek anlamına gelmektedir. Düşünmeyen merak etmeyen yani sorgulamayan insanların dünyanın var oluşundan bu yana bir adım ileri gitmesi ise mümkün değildir. Hala ilkel canlılar olarak, avlanarak hayatımızı devam ettirmeye çalışan insanlar olurduk belki de kitaplar olmasaydı. Mesele sadece yaşamak olduğunda bunun bir önem arz etmediğini düşünebiliriz. Âmâ insan için mesele hiçbir zaman sadece yaşamak olmadı. Olması da mümkün değildir çünkü düşünebilme yeteneği olan insan elbette tarih boyunca asla yaşayabilmek ile yetinemezdi.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER