Konuşmadan nasıl iletişim kurabiliriz?

Konuşmadan İletişim Kurmak

Konuşmadan da iletişim kurulabilir. Bunun birinci örneği işaret dilini kullanarak iletişim kurmaktır. Konuşma engelli vatandaşların kullandığı ortak bir dil vardır. Bu dil sayesinde hiç konuşmadan da iletişime geçebilmemiz mümkün. Bu dilin öğrenilmesi her vatandaş için oldukça önemlidir. Herhangi birinde konuşma engeli olmasa da engeli olan insanlar ile iletişim kurulmasını sağlayacak bir dildir. Diğer bir yöntem ise beden dilidir. Bedenimiz ile yaptığımız hareketler ile evrensel bir biçimde memnun, hoşnutsuz, mutlu veya mutsuz olduğumuzu anlatabiliriz.

 

Konuşmadan iletişim kurabilmenin bir diğer yolu ise yazmaktır. Yazmak asırlardır süren insanoğlunun bulduğu en önemli icatlardan bir tanesidir. Eski dönemlerde kuşların ağzında götürülen mektuplar sayesinde, insanlar hiç konuşmadan birbirleriyle iletişim kurabilmekteydiler. Zaman değişti, eskiden 10 günlerce süren bu iletişim şuan da anlık bir şekilde birbirimiz ile konuşmamıza olanak sağlıyor. Yazmak aynı zamanda asırlar sonrasıyla da monolog da olsa bir iletişim kurabilme yeteneği sağlıyor insana. Monolog iletişim tek taraflıdır.

 

Diyalog ise çift taraflı bir iletişim türüdür. Bir roman yazıktan sonra monolog olarak onu okuyan kişiyle iletişim kurabilirsiniz. Hikâye, şiir veya roman edebi sanatları kullanarak asırlar sonrasına bile iletişim kurma olanağı sağlayabilirsiniz. Bu olanak sizi inanamadığınız kadar yaşamı etkileyebilme, hatta kurduğunuz iletişim sayesinde o yaşamları iletişiminizin kalitesi sayesinde değiştirebilme yeteneği verir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER