Kroki Nedir?

Kroki Nedir?

Bir konu veya nesnenin, detaylarına inilmeden ve ölçek kullanılmadan, ana hatlarını ve başlıca özelliklerini yansıtacak biçimde hazırlanan taslaklara kroki adı verilmektedir. Yakın çevremizi kağıt üzerinde göstermek, sokağın, mahallenin veya semtin kuşbakışı görünümünü göz kararı küçülterek düzlem üzerine çizmektir. Krokiye ölçek konulmaz, ölçek ile yapılırsa plan veya harita adını alır. Kroki kabataslak çizimlerden oluşur, detay veya ince işçilik gerektirmemektedir. Kullanıldığı yere göre farklı anlamlarda kullanılır.

 

Sosyal Bilgiler İçin Kroki:

Yalnızca kuşbakışı görünüm ile ölçeksiz kabataslak çizilen ve modelin başlıca özelliklerini yansıtan taslaklara kroki adı verilmektedir. Oranlar göz kararı belirlenir. İnce işçilik ile saatlerce uğraşılması gereken bir şey değildir.

Coğrafya İçin Kroki:

Bir yerin kuşbakışı görünümünün ölçeksiz ve kabataslak olarak düzleme aktarılmasıdır. Genelde küçük yerler için kullanılır. Sokaklar, mahalleler veya en fazla semtler bu iş için uygundur. Oranlar göz kararı belirlenerek düzleme aktarılır. Ölçek kullanılarak yapılanı harita olarak adlandırılır.

Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Kroki:

Ölçeksiz çizim anlamına gelmektedir.

Sanat İçin Kroki:

Tasalarnan şeyi not alır gibi ayrıntısız olarak çizmeye kroki denir. Kara kalem çalışmaları örnek verilebilir. Karşıdaki nesne göz kararı belirli bir oranla küçültülür fakat bu küçültmeler asla aynı oranda olmaz, daha sonra düzleme aktarılır. Portrelerde aynı mantık ile çizilse de, onlar kroki değildir çünkü portre çok ayrıntılı çizilen ve ince işçilik gerektiren bir iştir.

Ana hatları ile resmi gösteren, ayrıntıya girmeyen taslaklardır. Kroki bir yapıtın ön çalışması için yapılmış olabilir.

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER