Küçük Prense Mektup

Küçük Prens’e bir mektup yazınız. Yetişkinlerin çocukları anlaması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Mektubu defterinize yazınız.

Sevgili Küçük Prens,

Bugün senin hikayeni okudum ve gerçekten de çok beğendim. Hikayeni okuduktan sonra, büyüyüp bir yetişkin olduğumda nasıl biri olacağıma karar verdim ve bununla ilgili olarak sana bir mektup yazmaya karar verdim. Hikayenle ilgili olarak kendim adına çıkardığım en önemli ders; herhangi bir olay ya da işi ile ilgili olarak yalnızca maddi özelliklerine bakarak değer vermemem gerektiği oldu.

 

Günümüzde, yetişkinlerin büyük bir kısmı olayları ve kişileri zengin olup olmadığına, parasına, miktarına göre değerlendiriyorlar. Ancak bana göre de bu hiç doğru değil. Çünkü kişi ya da olaylar bu özelliklerle daha değerli olamazlar. Bunun haricinde yetişkinler çocukları da tam olarak anlayamıyor. Çocuklar ise birine dever verirken onların fiziki ve maddi özelliklerine göre değil “O” oldukları için bunu yapıyor, tercihlerine de duygularını da önemsiyor. Bir eve, orada yaşadıkları ve hayallerini süslediğinden dolayı bağlanıyor. Tüm bu farklardan dolayı yetişkinler ve çocuklar birbirlerini anlama konusunda güçlük çekiyor.

 

Yetişkinlerin çocukları anlamaya çalışması daha kolay olacaktır çünkü onlar da bir zamanlar bizler gibi birer çocuktu. Bu nedenle biraz çaba gösterirlerse kendilerini bizim yerimize daha rahat koyabilirler. Böylece bizlere, çocuk kalplerinin kapılarını açabilirler.

Hikayede bizlere vermiş olduğun öğütler için çok teşekkür ederim Küçük Prens. Senin bu öğütlerin sayesinde hayatın daha güzel olacağını düşünüyorum. Yeni hikayelerde görüşmek umuduyla. Hoşçakal.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER