Yüz ifademizin duygularımıza göre şekillenmesi konuşmamızı nasıl etkiler? Açıklayınız.

Bireyler, gündelik yaşantılarında birileri ile iletişim haline girdiklerinde, konuşma dilinin yanı sıra beraberinde beden dilini de kullandıklarında duygularını daha iyi ve bir o kadar da etkili bir boyuta taşıma imkânına sahip olurlar. Beden dilinde en etkili olan unsur, yüz ifadeleridir. Zira yüz ifadeleri, kişinin duygularını çoğu zaman çok iyi ve çok net bir şekilde yansıtabilmektedir. Örnek verecek olursak; herhangi bir nedenden dolayı öfkelenen bir kişinin yüzü kızarmaya başlarken, bunun tam aksine mutlu olan kişiler ise gülümseyerek bu durumlarını dışarı yansıtırlar. Bunun dışında üzgün olan bireyler somurtarak tepkide bulunurken, morali bozulduğunda ise hiç tepki vermezler hatta çok büyük bir üzüntü duyduklarında da ağlayarak durumlarını yansıtırlar.

 

Tüm bu anlatmış olduklarımızdan hareketle yüz ifadeleri bize, karşımızdaki kişinin lonuşmasında duygu durumunu ifade eden en önemli ipucu niteliğindedir.

 

Yüz ifadelerimiz duygularımıza göre şekil alır ve karşımızdaki kişiyi de şu şekilde etkiler:

– Vermek istediğimiz mesajı karşı tarafa daha etkili bir biçimde ifade etme şansı buluruz.

– Konuşma esnasında dinleyenin konuşmaya olan ilgisinin kısa sürede kaybolmasını onler.

– İfadelerin pekişmesini sağlar.

– Konuşmanın daha içten ve bir o kadar da samimi bir boyut kazanmasını sağlar.

– Konuşmanın görselle desteklenmesini sağladığından daha akıcı bir nitelik kazandırır.

İşte jest ve mimikler olarak da ifade etmiş olduğumuz yüz ifadeleri, iletişimimizde oldukça önemli olup karşımızdaki kişiyi de önemli ölçüde etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir