Kültürel mirasın korunmasının önemini açıklayınız.

Logo

Kültürel mirasın korunmasının önemini açıklayınız.

 

Bir toplumun sahip olduğu kültürel ve doğal miraslar o toplumun bir bakıma kimliği niteliğini taşımaktadır. O toplumun, toplum olmasındaki en büyük etken kendisine ait bir kültürel ve doğal mirasların bulunmasıdır. Kendi kültürel ve doğal mirasa sahip olmayan toplumlar başka toplumların etkisi altında kalmaktadır. Bu nedenle kültürel ve doğal mirasa sahip olmayan toplumlar hiçbir zaman ne bağımsız ne de egemen bir toplum olabilirler.

 

Kültürel mirasını koruyan toplumlar gelecek nesillere kendilerine ait pek çok değerleri miras bırakırlar. Bu yüzden Türk toplumu olarak çok şanslıyız ki kültürel ve doğal birçok mirasa sahibiz. Bu sebeple bizim gibi gelecek nesillerinde kültürel miraslardan faydalanmasını ve bu miraslarla gururlanmasını istiyorsak kültürel ve doğal miraslarımıza sahip çıkmamız gerekmektedir. Kültürel ve doğal mirasın korunması demek gelecek nesillerin kendilerine ait olan kültürlerinden haberdar olmaları demektir.Ayrıca bu durumu yaşatmaya devam etmeleri de toplumumuzun uzun yıllar varlığın sürdüreceğine dair öngörüdür. Kısaca kültürel mirasın korunması toplumu toplum yapan en önemli etmendir.

 

Sahip olduğumuz kültürel ve doğal miraslar sayesinde milletler, diğer milletlerden ayrılır. Bağımsız ve egemen bir millet olabilmeye devam edebilmek için kültürel ve doğal mirasın korumalı ve sahip olunan değerlerin her bir bireye tanıtılması ve öğretilmedi için pek çok faaliyet gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her insan özellikle kendi toplumunun kültürel ve doğal mirasın bilmeli ve bu konuda bilinçli olarak özen göstermesi, gelecek nesillere aktarması önemli bir husustur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER