Türklerin en fazla hangi spor dallarına ilgi göstermiş?

“Türkler bedensel faaliyetleri genel olarak savaşa hazırlık amacıyla yapmışlar, bu yüzden yapacakları sporu seçerken savaşlarda kendilerine fayda sağlayacak spor dallarını tercih etmişlerdir.” Yukarıdaki metinden yola çıkarak, Türklerin en fazla hangi spor dallarına ilgi göstermiş olabileceklerini söyleyiniz.

 

Bedensel faaliyetleri Türkler için, genellikle savaşlarda ve uygarlık kurmada önemli bir yere sahip olduğu göz ardı edilemez. Yapılacak olan savaşlarda ve uygarlık kurarken, dönemin koşullarında etkin bir unsur olan at, Türkler tarafından ehlileştirildiği bilinmektedir. Böylece günümüze kadar geçekleşen tarihsel süreç içerisinde at ve Türk kelimeleri birbirinden ayrılmaz iki unsur haline gelmiştir. Buna yanı sıra, atların evcilleştirilmeden önce yabani bir hayvan olduğu ve yakalanması gerekmektedir ki bu da kement kullanımını zorunlu hale getirmiştir.

 

Türk kültüründe en önemli unsurlardan bir tanesi ise kişisel beden hareketleridir. Bu hareketler, Türk kültürünün hemen hemen her alanında görülmekte ve Türk toplumunun en önemli esaslarından birisi haline gelmiştir. Sporun, toplumsal hayat içerisinde oldukça önemli bir halalmasıyla beraber, gerek daha sağlıklı bir beden elde edilmiş, gerekse de askeri anlamda önemli başarılara imza atılmıştır.

 

Türklerin ilgilendikleri spor dallarını isim olarak belirtecek olursak; başta güreş olmak üzere kılıç, okçuluk, atçılık ve at yarışları, çöğen (polo), cirit, mızrak, gökbörü, cop, tepük (futbol), seyirtmek (koşu), avcılık, kayak, boks, süngü, yüzme, matrak, tomak, taş atma, tuluk oyunu, ağırlık kaldırma, yağlı direk, yaya koşuları gibi spor dallarını görmekteyiz. Tabi zaman içerisinde bu dallara modern spor dalları da eklenmiştir. Modern sporlarının da tüm bu sporlara edilmesi ile birlikte, Türklerin hemen her spor dalıyla uğraştıklarını ifade etmemiz mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir