Kurban İbadetinin Bireysel Faydaları Nelerdir?

Kurban İbadetinin Bireysel Faydaları Nelerdir?

Kurban ibadetinin bireysel faydalarının başında hiç şüphesiz yüce Allah’ın rızasını kazanmak yer almaktadır. Yılda bir kez maddi durumu kurban için elverişli olan kişiler Allah’ın razı olduğu kullar arasına girmek için kurban kesmektedirler. Kesilen b u kurbanlar sayesinde kişiler sevap kazanmaktadır. Kazanılan bu sevaplar sayesinde cennetin kapılarına doğru adım adım yaklaşan kullar huzur bulmaktadır.

 

Kurban ibadetini yerine getiren kullar din kardeşleri ile bu kurbanı paylaşarak mutlu olur ve cimrilikten uzaklaşarak ahret için doğru olan davranışlar sergilerler.  Ayrıca kurban Allah tarafından kullarına farz kılınmış ibadetlerdendir. Bu nedenle bu ibadetini yerine getirebilen tüm kullar huzur bulurlar. Ancak bu ibadet maddi durumu olan kullara farzdır. Maddi durumu olmayan kullar ise diğer ibadetleri ile Allah rızasını kazanmak için çalışmaya devam etmelidir.

 

Kurban sayesinde insanlar maddecilikten uzaklaşarak cömertlik sergilerler. Din kardeşleri ile kurbanlarını paylaşırken oldukça eli açık davranan kullar cimrilikten hızla uzaklaşarak mertlik ve cömertlik yapmaktadırlar. Ayrıca bu özel ibadet sayesinde kullar daha paylaşımcı olmayı ve toplumda var olan ihtiyaç sahiplerini gözetmeyi öğrenirler. İslam dininde özel kılınan bu ibadet sayesinde zengin olan kul ile fakir olan kulun sadece bir öğün içinde olsa denk sofralara oturması sağlanır. Yüce Allah kullarının sevap kazanması için ibadetlerini yerine getirmelerini emretmektedir. Ancak emredilen bazı ibadetler var ki toplumlarda var olan uçurumu ortadan kaldırmaya yöneliktir. İşte bu ibadetlerden biri de kurbandır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER