Kurban Bayramında Yapılan Paylaşma Ve Yardımlaşma Faaliyetleri Nelerdir?

Kurban Bayramında Yapılan Paylaşma Ve Yardımlaşma Faaliyetleri Nelerdir?

Kurban bayramı Müslümanların dini bayramlarından birsidir. Kurban bayramı zilhicce ayında Allah’ın rızasını kazanmak için kurbanların kesildiği ve 4 gün süren bir bayramdır. Bu bayramda maddi durumu kurban kesmek için uygun olan Müslümanlar kurban kesme ibadetlerini yerine getirmektedir. Kurban bayramı paylaşma ve yardımlaşmanın çok daha fazla yapıldığını gözlemleyebilirsiniz. Kurban kesen Müslümanlar kurban kesemeyen kardeşleri ile etlerini paylaşarak yardımlaşırlar ve toplumda barış, güven,  huzur ortamının oluşmasına yardımcı olurlar. İnsanın var olduğu tüm toplumlarda yardımlaşmak ve paylaşmak birlik ve beraberliği oluşturan en önemli unsurların başında gelmektedir.

 

Kurban bayramında pek çok toplumsal sorunun çözüme kavuştuğunu görmek mümkündür. Bayramlarda küsler barışır, aile ve komşu ziyaretleri yapılarak toplumda huzurun devam etmesi sağlanmaktadır. Kurban bayramında kullar Allah rızasını gözettikleri için ibadet etmekte ve dini bir vecibeyi yerine getirip hem de kardeşleri ile kurbanlarını paylaşarak yakınlaşmanın verdiği huzuru ve mutluluğu derinden hissederler.

 

Ayrıca kurban bayramı vesilesi ile et almaya gücü yetmeyen Müslüman kardeşlerimizin evlerine yılda bir kez olsa da et girmesine yardımcı olmuş oluruz. Paylaşmak insanların kalplerini yakınlaştırdığı gibi kısa süreli de olsa toplumda var olan zengin fakir uçurumunun kapanmasına az da olsa yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle bu bayramda amaç sadece kurban kesmek değil muhtaç olanlara hiç düşünmeden el uzatmanın da bayramı olmalıdır. Zaten dinen de kurbanınızın pek çoğunu maddi durumu olmayanlara dağıtarak onların gönlünü kazanmanız çok daha büyük önem arz etmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER