Küresel iklim değişiminin etkilerinin azaltılması için neler yapılmalıdır?

Küresel iklim değişiminin etkilerinin azaltılması için neler yapılmalıdır?

 

Küresel iklim faaliyetleri atmosfer tabakasında görülen küresel sınma sonrasında ortaya çıkmaktadır. Küresel iklim koşullarının değişkenlik göstermesi aşamasında temel olarak karbondioksit, metan, nitröz oksit, hidroflörür karbon, perfloro karbon, sülfürhekza florid gibi gazların atmosferde yer almasından ötürü Dünya’daki yaşamı olumsuz bir biçimde etkileyeceği de söylenebilmektedir. Atmosfer sıcaklığının artmasından kaynaklı olarak da tüm canlıların hayatı olumsuz bir biçimde de etkin olarak görülmektedir.

 

Küresel ısınmayı engellemek adına hareket edilmesi aşamasında ilk olarak karbon salımına engel olmak ve bu durumu kontrol altında tutmak gerekmektedir. Fabrika bacalarının filtrelenmesinin yanı sıra orman yangınlara karşı önlem alınması durumu söz konusu olabilmektedir. karbon salımının fazla olmasını engellemek adına arabaların da egzoz gazlarının minimal düzeye indirgenmesi durumu da söz konusu olacaktır.

 

İklim değişikliğini engellemek adına ozon tabakasına zarar veren materyalleri içeren ürünlerin de satışını engellemek önemli bir detay olarak adından söz ettirecektir. Daha az enerji tüketilmesi ve fosil yakıtların kullanımını azaltarak, yeni enerji kaynaklarının bulunması aşamasında da hareket edilmesi mutlak fayda sağlayacaktır. Daha az enerji tüketilmesi ve su israfının yapılmaması da önemli bir detay olarak adından söz ettirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir