Kütüphanede Nasıl Davranmamız Gerekir?

Logo

Kütüphaneler herkesin çalışma alanları içerisinde var olan ortamlar olarak tanımlanmaktadır. O yüzden bu mekanlar içerisinde de belli başlı davranma kuralları bulunmaktadır. Toplu çalışma alanı olduğundan dolayı herkesin bu tip kaidelere uymaları durumu izlenmek zorundadır. Diğer çalışan kişilerin de rahatsız edilmesi durumu söz konusu olmamalıdır. Bu yüzden de diğer insanları düşünerek hareket etmek de gerekmektedir.

Kütüphane içerisinde aşırı ses çıkarmamak gerekmektedir. Kütüphanede bulunan diğer kişilerin motivasyonlarını düşürecek ve odaklanmalarına engel olacak olan herhangi bir sese mahal verilmemesi gerekmektedir. Bu tür davranışları sürekli olarak sürdürmeniz halinde kütüphane görevlileri tarafından dışarı atılmanız durumu ortaya çıkabilmektedir.

Kütüphane içerisinde sadece sessiz kalmaya dair bir kural bulunmamaktadır. Bunun dışında kütüphane içerisinde yiyecek ve içecek tüketmemek de var olan kurallardan bir tanesidir. Yemek yerken ve bir şeyler içerken ortaya çıkan sesler de bazı kişilerin motive olmalarını zorlaştırabilecektir. Aynı zamanda da kullandığınız kitapların lekelenmesine de herhangi bir aksilik olması halinde neden olacak etmenler olarak görüldüğünden böyle bir kural konulmuştur.

Kütüphanede bulunan kaynakların size ait olmadığı ve sizden sonra başka insanların da yararlanacağını düşünerek hareket etmek gerekmektedir. Kitapları oldukça özenli bir biçimde kullanarak herhangi bir zarar görmeye dayalı hareket içerisinden kaçınmak en doğru hareketler içerisinde yer alacaktır. Böylelikle de var olan kitapların daha uzun vadede kullanılması sağlanabilecektir.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER