Kütüphanelerin kurulma amaçları neler olabilir?

Kütüphanelerin kurulma amaçları neler olabilir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kütüphaneler neden kuruldu?

İnsanların üç temel ihtiyacı vardır. Bunlar yemek içmek ve barınmak olarak sıralanmaktadır. İnsanın yemek yemesi ve su içmesi yaşamının devamlılığı için gerekli iken, barınması fiziksel olarak korunması için gereklidir. İnsanın barındığı bir yer olmazsa ne olur? Çetin kış şartlarında ya da başka sebeplerden ötürü insan ölür. Mutsuz olur, pislikle iç içe olacağı için hastalıklarla mücadele etmek zorunda kalabilir.

Kitaplarda aynı insanlar gibi yemek ve içmek dışında tek bir temel ihtiyaç duyarlar.

Barınmak! Kütüphaneler işte bu yüzden kurulmuştur. Kitapların bir evi olabilsin diye. Saklanmayan korunmayan ve kıymet gösterilmeyen kitaplar içindeki bilgilerle beraber yok olup gitmeye mahkûmdur. Toplumun tarihini kültürünü ve bizden önce yaşamış yaşamakta olan insanların düşüncelerini Yüzyıllar boyunca birbirlerini aktara bilmesi için ve insanların bundan kolaylık ve yararlanabilmesi için kitapların evi olan kütüphaneler kurulmuştur.

Bilgi bir güçtür. Ancak bu güç çaba ile elde edilebilir. Bilginin sadece para karşılığında alındığı bir dünya düşünür müsünüz? İnsanın temel ihtiyaçlarını gidermekten bilgi satın almaya ayırabileceği bir bütçesi kalır mıydı? Ve eğer kütüphaneler olmasaydı bilgi sadece satılan ticari bir unsur olsaydı geçmişten bugüne ne kadar bilgi aktarılabilirdi ki?

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER