Mevsimlere bağlı olarak insanların yaşantılarında ne gibi değişiklikler olduğunu araştırarak noktalı yerlere yazınız.

Mevsimlere bağlı olarak insanların yaşantılarında ne gibi değişiklikler olur?

Aynı bölgede farklı zaman dilimlerinde farklı sıcaklıklar ve yağış tipleri görülebilmektedir. Yaz ve kış aylarında değişkenlik gösteren bu durum insanların yaşantılarını da büyük çapta etkileyen faktörler olarak göze çarpacaktır. Sıcaklığa ve neme bağlı değişen bu tip gelişmeler akabinde de insanların gündelik hayatlarına dair programlarında da farklılıklar görülebilecektir. Yaşam, giyiniş ve farklı ihtiyaçlar bu tip mevsimsel dönemlere de farklılık gösterebilecek potansiyelde var olabilecektir.

 

Kış ve sonbahar mevsimlerinde havaların soğumaya başlamasından dolayı insanların daha tedbirli bir sürece girmeleri söz konusu olabilmektedir. Barınma isteğinin de diğer aylara nazaran daha da artış göstereceği de gözlemlenebilecektir. Kişilerin soğuktan korunmalarına dair kıyafet seçimleri de değişiklik gösterebilecektir. Aynı zamanda da gündelik hayatlarında var olan plan ve programlamaların daha da kısıtlanabileceği de gözlemlenebilecek olan bir durum olarak da görülebilecektir.

 

Yaz aylarında ise kişilerin daha rahat koşullarda yaşamlarını sürdürebildikleri bir dönem başlamaktadır. Sıcaklığın ve nemin insanlığın yaşamını sürdürebileceği standartlarda olduğu bu dönemde isteklerin daha da az olduğu görülebilecektir. Ancak bu dönemde ağır şartları içeren kış ve sonbahar mevsimlerine dayalı hazırlık evresinde bulunmak da fayda içeren bir durum olarak görülmektedir. Genel olarak da kişilerin ihtiyaçlarının tamamına yakınının bu dönemde de kolaylıkla gerçekleşebildiği de söz konusu olabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER