Karasal iklimin insanların hayatını nasıl etkileyeceği konusundaki düşüncelerinizi söyleyiniz.

Karasal iklimin insanların hayatını nasıl etkiler?

Karasal iklim aşırı sıcaklık farklarının olduğu gece gündüz ya da kış yaz gibi dönemleri içeren bölgelerde görülebilmektedir. Bundan dolayı da insanların yaşantılarının olumsuz yönde etkilenebildiği de söylenerek insanların her zaman hazırlıklı olmaları da gerekmektedir. Buna bağlı olarak insanların son derecede zorlu bir yaşam koşulları değişen hava koşullarına ve nem dağılımına bağlı olarak da gelişme göstermektedir.

 

Karasal iklime dayalı olarak yazların son derecede sıcak ve kurak geçmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı da yetişen ürünlerin de kısıtlı olduğu söylenebilmektedir. Yağışların az olmasından dolayı bu bölgede su kıtlığı da yılın belli dönemlerinde görülerek önlem alınması gereken bir durum olarak da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da sıcaklığın had safhada olması da insanların yaşantısını ciddi oranda da etkileyebilecek detaylardır.

 

Karasal iklimde kış ayları ise genelde kar yağışı ile geçmesi ve oldukça soğuk olmasından dolayı da insan hayatını olumsuz olarak etkilemektedir. İnsanların kolaylıkla rahatsızlanmasına ve ulaşımın da zorlu koşullar altında gerçekleşmesine de sebebiyet vermektedir. Bu gelişmelerin akabinde de insanların ekstradan emek harcamaları durumu da açığa çıkmaktadır. İnsanların bu şekilde bir dönemle her kış zamanında ortaya çıktığı da görülebilmektedir.

 

Özellikle yaz aylarında karasal iklimde gece ve gündüz sıcaklık farklı oldukça fazla olarak görülebilmektedir. Yaz gündüzlerinin bunaltıcı sıcaklarla insanların maruz kalmasına neden olurken; akşam vakitlerinden itibaren de tam tersi bir durum görülebilmektedir. Yaz akşamlarında serinliğin aksine soğuk hava durumu da görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir