Mevsimleri karşılaştırarak kışın var olmayan nice canlının baharda nasıl dirilip ortaya çıktığını araştırınız.

Mevsimleri karşılaştırarak kışın var olmayan nice canlının baharda nasıl dirilip ortaya çıktığını araştırınız.

 

Kış aylarında sıcaklıkların düşmesi ve yaşam şartlarının çetin bir hale gelmesi sonrasında, hayattaki canlı çeşitliliğine dair şahitlik yapmak isteyen gözlemlerde bulunan kişilerin canlı tiplerinde azalmanın olduklarını görebilmeleri durumu söz kojnusu olabilmektedir. Hayvan ve bitkilerin soğuk hava şartlarından korunmak üzere kapandıkları ve doğal yaşamlarında pek fazla görülmedikleri de söylenebilmektedir. Hayatta kalmak adına bu şekilde bir yol izlenerek sonbahar sonu ve kış ayları dönemlerinde bu süreç içerisine dahil olmaları da söz konusu olarak ifade edilebilmektedir.

 

Kış ayları hayvanların gereken besinlere ulaşmalarını zorlaştıracağından dolayı doğada dolaşan hayvanlar için oldukjça zorlu bir zaman dilimi olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da soğuktan oldukça etkilenecek olan hayvanlar, ya kış uykusuna yatarak baharın gelmesini bekleyecek ya da bu zorlu dönemi soğuktan etkilenmemek adına kapalı alanlarda geçirecektir. Yeterli kadar sıcaklığın olmamasından ötürü hayvanlar içgüdüsel olarak bu biçimde hareket edeceklerdir.

 

Bitkiler ise sert hava koşullarında dayanamayacağından ötürü toprağa çekileceklerdir. Toprak altında uygun sıcaklıklarda tohumlarını bırakan bitkiler bahar ayları geldiği andan yeşererek toprak altından çıkacaklardır. Bu ölü dönem sonrasında yeniden hayat bularak doğanın önemli bir parçası olmayı da sürdüreceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir