Günümüzde teknolojiyi en verimli şekilde kullanabilen ülkelerin ekonomik özelliklerini dört madde halinde yazınız.

Günümüzde teknolojiyi en verimli şekilde kullanabilen ülkelerin ekonomik özelliklerini dört madde halinde yazınız.

 

Teknolojik faaliyetler ülkelerin her zaman önemli olarak gördükleri bir beşeri faaliyet olarak ifade edilmekte olup, gelişimlerinin ideal konumda gerçekleşmelerine olanak vermektedir. Teknoloji ile beraber ekonomik faaliyetler de bir adım öteye taşınarak, ne kadar nitelikli bir kulvarda yer aldığını da göstermektedir. Bu teknolojiyi en verimli biçimde kullanacak olan ülkelerin vatandaşlarının hem gündelik hayatları hem de ekonomik düzeyleri standartların üstünde yer alabilecektir. Bu ülkelerin ekonomik özelliklerinden kaynaklı olarak da gelişim göstereceği durumların ortaya çıkacağı da söylenebilmektedir.

 

  • Teknolojik gelişmeleri yaygın bir biçimde içerisine dahil eden ülkelerin beşeri faaliyetlerin hemen hemen hepsinde verim oranını da arttırdıkları söylenebilmektedir. Tarım, hayvancılık ya da endüstriyel faaliyetler içerisinde minimum imkan ile maksimum verim elde edebilmeleri durumu ortaya çıkabilmektedir.
  • Herhangi bir hizmet alanına dair beşeri faaliyetleri kapsayan etkileşimler de teknolojiyle doğrudan alakalı olarak ifade edilmektedir. Teknolojik gelişmelerin hizmet alanları ile ilişkin hareket ettiği ülkeler içerisinde işlemlerin daha etkin ve aktif olarak gerçekleştiği söylenebilmektedir.
  • Teknolojik gelişmelerin etkili olduğu ülkeler doğrultusunda vatandaşların gündelik hayatlarına dair karşı karşıya kalacakları iş gücü seçeneklerinde daha rahat ve daha hızlı bir işleyiş içerisinde olmaları söz konusu olabilmektedir. Buna bağlı olarak da teknolojik gelişmeleri etkin olan ülkelerin kalkınma hızında da gözle görülür bir yükseliş söz konusudur.
  • Teknolojik gelişmelerin yaygın olduğu ülkeler içerisinde birincil beşeri faaliyetlerin aksine ikincil ve üçüncül faaliyetlerin de aktif olarak görülmesi durumu söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir