Midenin bir bölümü hatta tamamı alındığında bile insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri mümkündür.

Midenin bir bölümü hatta tamamı alındığında bile insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri mümkündür. Böyle bir durumdaki insan nasıl beslenir? Nelere dikkat etmelidir?

Mide elastik bir yapıya sahip olan sindirim sistemi organlarından biridir. Bu yapının işlevi sayesinde besinlerin kimyasal sindirimi gerçekleşerek bağırsaklara iletim sağlanır. Bağırsak işlevini yerine getirmek adına yapılan bu durumun da birçok olumlu yönleri bulunmaktadır. Esnemesi sindirimin daha raht gerçekleşmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir mide günlük olarak belirli oranda sindirim enzimi sentezler ve bu enzimleri asidik bir ortamda besinleri parçalamak için kullanır. Olumsuz yanı ise besinlerin ne kadar çok mideye girmesi, midenin o denli büyümesine neden olur. Bu durumun farkında olarak beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü mide kademeli olarak büyür ve bir süre sonra kişinin doy sinyali olmaz. Bu durumda obezite adı verilen yeme kontrolü problemi ortaya çıkar ve kişi sürekli olarak kilo alır.

 

Bu durumlarda her ne kadar tedavi edilse de midenin bir bölümünün çıkarılıp alınması, mideyi küçültecek ve kişinin daha az yemek yemesi sağlanacaktır. Bu süreçte mide, kendi boyutundan oldukça küçültülebilmektedir. Bu durumda az ve sıvı gıdalarla beslenmek oldukça önemlidir. Birden besin yüklemesi yapılması dayanılmaz ağrıların olmasına neden olur ve kişiler besinlerinin ihtiyacı dahilinde beslene alışkanlığı edinir. Beslenme oldukça önemli bir durumdur. Mide ameliyatı olan kişiler genel olarak ilk zamanlarında bu duruma fazlasıyla dikkat etmeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER