Milli birlik ve beraberliğin önemini açıklayınız.

Millî birlik ve beraberliğin önemini açıklayınız.

 

Ülkemiz de yaşayan tüm insanların ortak değerleri, milli şuur çerçevesinde ortak düşünme ve ortak hareket etme gibi geçmişten gelen kazanımları mevcut. Özellikle de milliyetçilik düşüncesi diğer ülkelere kıyasla farklı bir tarzda seyr etmekte. Diğer bir çok ülke de bu düşünce ve yaşayış biçimi daha çok ırkılığa dönüşse de ülkemizde bu durum oldukça farklı. Özellikle Avrupa ülkeleri milliyetçiliği farklı algılamış olacaklar ki bir çok farklı milletten olan insanlar yaşadıkları baskı ve zulmü unutamayacak kadar ağır yaşamıştır. Yeri geldiğinde güzel ülkemize yapılan haksız eleştiriler, kendilerinde bulunmayan değerlerin eksikliğini bu şekilde kapatabileceklerini sanmalarından kaynaklı. Kendilerinde bulunmayan milli birlik ve beraberliğin onlara hissettirdiği eksiklikle devamlı bir ayrılıkçı fikir ortaya atıyorlar. Hiç birinde bulunmayan terör tehdidi bizde 30 yıldan fazla sürede devam etmesine rağmen milli birlik ve beraberliğimizin devamlılığı sağlanmakta, ayrılıkçı değil birleştirici şekilde devam etmektedir.

Terör; farklı etnik yapıya sahip masum insanlar adına istismar edilen iyi niyetler ve duyguların cinayetler işlenerek uygulandığı katliamlardır. Hiçbir masum insan yoktur ki kendi adına işlenilen cinayetleri kabul etsin.

Milli birlik ve beraberlik ise; terör ve diğer tüm ayrılıkçı uygulamalara karşı bir milletin ortaya koyduğu duygusal bütünlüktür. Çok uluslu yapıya sahip olan Türkiye halkı içerisinde bir çok milletten insan barındırmakta, bu birlikteliği ise milli birlik ve beraberlik çerçevesinde gerçekleştirmektedir. Milli birlik ve beraberlikten yoksun olan halklar yok olmayı tarih sahnesinden silinmeyi hak etmişlerdir. Tarih boyunca çok uluslu yapıda ki imparatorlukları ayrışmadan sürdüren Türk milleti milli birlik ve beraberliğine büyük önem vermiştir. Bu sebeple iç çatışmaların yaşanmadan beraber yaşayış anlayışı ile kardeş halkları bir arada tutabilmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER