Atalarımız Milli Mücadele Döneminde ne gibi zorluklarla karşılaşmışlardır?

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk aldığı emirle Samsun’a çıkarken bir milletin tüm zorluklara rağmen varoluşunu bütün dünya ya göstermiştir.

 

Dönemin içinde bulundurduğu şartlar ağır yapılması gereken kurtuluş mücadelesi ise neredeyse imkansız görünüyordu. Hem içeride bulunan hain ayrılıkçı gruplar hem de dış düşmanlar işgal harekatlarına başlamış milletimize zor günler yaşatıyorlardı. Atalarımız bize bu güzel mirası bırakırken yeri gelmiş kendi canlarından ve mallarından vazgeçmiş yeri gelmiş sevdiklerinden vazgeçmişlerdir. Hiçbir zafer yoktur ki bedeli ödenmesin. Büyük bedeller ödeyerek kendilerini feda eden yiğit atalarımız bizlere üzerinde özgürce yaşayabileceğimiz bu güzel yurdu miras bırakmışlardır. Onları anlamaya çalışmak bizler için zor olabilir. Günümüzde şartlar değişmiş, savaş stratejileri daha çok ekonomik veya siyasi olacak şekilde hazırlanmıştır. Yahut terör gibi durumları kullanarak istedikleri amaçları gerçekleştirmeye çalışan düşman devletler bu yöntemle ülkemizi yıldırma gayretine girmişlerdir.

 

Güçlü olduğu için kendini haklı sanan büyük devletlere haklı olanın güçlü olduğunu hatırlatmak bu aziz milletin tarih boyunca üstlendiği sorumluluktur. Atalarımız Milli mücadele döneminde sadece kendisini düşünmemiş mazlum halklarında emperyalizme ezdirilmemesi için çaba sarf etmiştir. Bütün bu zor şartlara aldırış etmeden ülkeyi savunmayı kendilerine vazife olarak gören o kahramanlar idolümüz olmuştur. Belki eksik mühimmat belki eksik bir öğün yemek onları yıldırmamış uğruna canını feda ettikleri dava yı bir an olsun bırakmamışlardır. Giyecek bir elbise dahi yamalanarak hazırlanıyorsa bu üzerine konuşulacak çokta söz bırakmayan zorluktur. Şimdilerde anlamamız gereken o dönemin zorluklarını tam manası ile anlayamayacağımız da bir gerçektir. Zaman değişmiş şartlar daha kolay hale gelmiş ve ülkemiz büyük ilerleme kaydetmiştir. Anlatılanları dinlemek yetmeyecek gerçek manada hissetmek için anlatılanları yaşamamız gerekecektir. Yaşamamız gerekir derken tabi ki Allah bu aziz millete o zor dönemleri tekrar yaşatmasın. Hayal dünyamızda düşünerek hissetmekten bahsediyorum. Hiç değilse milli mücadele dönemini kendi iç dünyamızda yaşayarak anlamamız atalarımıza olan minnet duygumuzu hafifletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir