Milli Mücadele Dönemini anlatan bir gazete haberi hazırlayınız.

– Millî Mücadele Dönemi’ni anlatan bir gazete haberi hazırlayınız.

Halk ayaklanıyor!

Milletimizin ve vatanımızın içinde bulunduğu işgal durumu artık aziz Türk milletinin başkaldırılarına neden oluyor.  Milletin oluşturduğu kuvvetler ile işgal kuvvetlerinin karşılaşması yeterli cephaneye sahip olmayan halkın kayıplar vermesine neden oluyor. Halk, devlet büyüklerinden cephane talep ediyor.

Yaşadığı toprağa savunmak için canını yola koyan halk kahramanlık destanları yazıyor! Yurdun her köşesinden bir destan haberi geliyor!

İşgal güçlerinin topraklarımıza girmesi ile topraklarımızın ve halkımızın refah ve mutluluğu çok gerilerde bırakılmıştır.

Manda ve himayeyi kabul etmeyen halkın ayaklanması bir sonuç verecek mi belli değildir ancak halk kanının son damlasına kadar savaşmaya devam edecek.

 

Hala açıklama gelmedi!

Halkın yaşadığı köy, kasaba ve mecralarda işgal kuvvetlerine karşı ayaklanmasına hala bir devlet müdahalesi ve açıklama gelmedi.

İşgal güçleri ile kendi kuvvetleri aracılığı ile çarpışan halk kadın erkek çoluk çocuk demeden toprağını savunmaya çalışıyor. İşgale karşı çıkarken birçok ailenin hayatını kaybettiği bu savaşta halk kanının son damlasına kadar mücadele edeceğe benziyor. Kanının son damlasına kadar vatanını savunmaya, bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğe benziyor.

 

Anadolu’da açlık var!

Bir taraftan topraklarının işgaliye bir taraftan da açlıkla mücadele eden Anadolu halkı, Milli Mücadele içinde var olan her şeyini davanın ortasına bırakmış durumda. Çok fazla kayıp olmasına rağmen, halk geri çekilmiyor açlığa ve yoksulluğa katlanarak mücadeleye devam ediyor.

Türk halkının kuvvetli imanı ve inancı sayesinde mücadelenin seyri değişebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER