Milyonlarca İnsanın Aynı Anda Yaptığı Bir İbadetin Kuralsız Olması Sizce Ne Gibi Durumlar Ortaya Çıkarır?

Milyonlarca İnsanın Aynı Anda Yaptığı Bir İbadetin Kuralsız Olması Sizce Ne Gibi Durumlar Ortaya Çıkarır?

En başta büyük bir kargaşa çıkar. Çünkü her insan ibadetini kendi doğrusuna göre yapmaya çalışır. İşi olan ibadetin süresini kısaltırken yanlış yapan kendine göre doğrular belirler. Kişiler kendine göre fetva bile çıkarabilir. Çünkü insanlık her geçen gün karanlık bir girdaba girmektedir. Baktığımızda dünyada her şey bir kural dahilinde yürümektedir. Ne zaman kurallar ihlal edilse ortaya büyük bir kargaşa çıkmaktadır. Değil ki milyonlarca insanın aynı anda kuralsız bir ibadet yapması düşünülenden daha büyük bir kargaşanın ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

 

İslam dininde ve tüm dinlerde yapılan ibadetler belli bir kurala dayanmaktadır. Namaz günlük 5 vakit olarak farz kılınmıştır. Her vakitte kılınan rekat sayısı birbirinden farklıdır. İnsanlar namaz kılarken vakit sayısına göre düzenli bir şekilde kılmaktadır. Yine hac ibadeti belli bir kural dahilinde yerine getirilmektedir. Mekke ve çevresinde ziyaret edilecek yerler sırayla yapılmaktadır. Atılacak her adım belli bir kural dahilinde yapılmaktadır. Milyonlarca insanın bir arada bulunduğu Mekke şehrinde kuralsız hareket etmek arbededen başka bir şeye yaramayacaktır. Oruç tutan bir Müslüman Ramazan ayında bir ay ara vermeden oruç tutmaktadır. Kuralı olmayan bir oruç unutulup gidebilir. Kural dahilinde yapılan ibadet daha huzurlu olacaktır.

 

Peygamber Efendimiz tüm ibadetlerde Müslüman kişilere örnek olacak şekilde hareket etmiştir. Bunun yanında insani davranışların nasıl olması gerektiği davranışları ile Müslüman kişilere örnek olmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER