Mimar Sinan’a İleti

Siz de Mimar Sinan’a cevap olarak bir ileti (mektup) göndereceğinizi hayal ediniz. İletinizde nelerden bahsederdiniz? Arkadaşlarınızla tartışınız.

 

Saygıdeğer büyük usta;

 

Yapmış olduğunuz eserlerin her biri günümüzde bizler için ayrı bir değer taşıyor. Değişen zamanın ağır şartları yapmış olduğunuz eser de tahribata yol açmış ve restorasyonunun gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bizlere ilettiğiniz mektupta nerelerde hangi zamanla değişimler ve tahribat olacağı hususunda bilgi vermenizin faydalı olmuştur. Sizin bahsettiğiniz tahribatlar bahsettiğiniz süre içinde gerçekleşmiştir. Haklıydınız. Bizlerin üzerine düşeceği görevi çekinmeden yerine getireceğinden şüpheniz olmasın. Türk-İslam kültürünü yansıttığınız şahane eserleri korumakla olan yükümlülüğümüz bizler hayatta olduğu sürece devam edecektir. Şüphesiz eserlerinizi hayranlıkla inceliyor ve değerlendiriyoruz. Yapım aşamasında karşılaştığınız zorluklarla olan mücadeleniz bizlerin sadece yapmak zorunda olduğu işlerde değil tüm yaşantısı boyunca olan azmi için yeterli oluyor.

 

Günümüzün yapılarına dahi ilham kaynağı olan eserleriniz tam bir sanat eseri. Sadece ülkemiz içinde değil tüm dünya milletlerinden gelen insanların yoğun ilgisi de şaşkınlık uyandırmıyor. Unutmamalı ki eserleriniz yapımı safhasında manevi değerlerimizi ön plana çıkarma çabanız yadsınamaz. Atalarımızın bizlere olan mirasları arasında yer alan güzide eserlerinizin gerektiğinde yapılan istişarelerle doğru kararlar alınarak restorasyonu sağlanacaktır. Zamana kurban olmasına izin verilmeyecek bizden sonra ki nesillere de örnek teşkil etmesi için anlatılacak ve korunması için emanet edilecektir. Bu zamana kadar nasıl korunup ilk günkü gibi ihtişamını koruduysa bundan sonrası içinde aynı gerekliliği yerine getireceğiz. Aldığımız ilhamla daha iyi eserler ortaya koyma çabamız daima olacak sizlerin torunları olduğumuzu tüm dünyaya göstereceğiz. Gurur kaynağımız olan tüm eserlerinize şahsım adına teşekkür ediyorum. Bizlere kattığınız değerler unutulmayacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER