Mukaddes emanet olan İstiklal Madalyası’na fiyat biçilmesini doğru buluyor musunuz? Neden?

İstiklal Madalyası da fiyat bitirmesini doğru bulmuyorum. Çünkü İstiklal madalyasını almaya hak kazanmanın yeterlilik sebebi maddiyatla ölçülebilecek sebeplerden oluşmuyordu.

Kişilere veya şehirlere İstiklal Madalyası verilirken gözetilen sebep vatan ve millet için yapılmış kahramanlıklar ve fedakârlıklardı.

Vatan için mücadele etmiş insanlara onurlandırmak amacıyla verilen bu madalyaların herhangi bir maddi değeri ile ölçülmesi alınıp satılması mümkün değildir.

Bazı manevi değerler vardır ki maddi olan değerlerin üstünde tutulmak durumundadır ve hiçbir zaman maddiyat ifade eden bir rakamla değeri ölçülemeyecek maneviyata sahip olan İstiklal Madalyası için bir fiyat biçilmesi doğru kabul edilemez.

Can vererek alınan bir madalyanın alındığı gibi elden çıkması gerekmektedir.

Mehmet Akif’in istiklal Marşı’nı yazdıktan sonra Allah bir daha bu milleti İstiklal Marşı yazdırmak zorunda bırakmasın dediği gibi Allah bir daha bu milleti istiklal madalyasına layık olmak için verilen mücadele ile baş başa bırakmasın demek doğru olacaktır Çünkü bu mücadele tarifi imkânsız bir mücadeledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir