Milli irade, vatanseverlik, milli kimlik, fedakarlık, Milli Mücadele, cesaret, kahramanlık, Yukarıdaki kavramlardan hareketle bir konuşma yapınız.

Milli iradenin varlığı, milletin ve vatanın bütünlüğünün sağlanması için gerekli vasıflardan biridir.

Vatanseverlik tanımlandığını şeklin ve sözlüklerde bulduğu karşılığın çok daha derininde anlamlara sahip bir kelimedir. Vatansever olmak kelime karşılığında vatanını seven birey tanımını her yönüyle doldurabilmek meziyet gerektirir.

Vatanını neden sevdiğini bilmeyen bir birey kendini vatansever olarak adlandırılamaz.

Milli kimlik ve benliğinin farkında olmayan insanlardan oluşan topluluğa millet denilemez. Bir topluluğun milli kimliğini kazanması için fedakârlık yapması tercih değil bir zorunluluktur. Gün gelir bu fedakârlık maldan, gün gelir bu fedakârlık candan yapılır. Kişinin yaşadığı toprağı anası, babası, atası gibi sevmesi sahiplenmesi ve onun için her türlü mücadeleye hazır bulunması gerekir. Millî Mücadele ruhunun her vatandaşın içinde bulunması milletin ve vatanın kurtuluş anahtarıdır.

Bahsedilen milli mücadele ruhu içerisinde cesaret ve kahramanlık barındırır. Yaşadığın toprağı bir toprak parçası olmaktan çıkartan özellik senin onu sahiplenmen ve gözünü kırpmadan canını yoluna koyabilme cesaretini gösterebilmendir.

Vatan, milletin üzerinde bulunduğu toprak parçası değil milletin özgür ve hiçbir ambargo altında kalmadan yaşayabilmesi için savunması gereken topraktır.

Milletin yediden yetmişe her bir bireyin de bu bilinç bulunmadığı takdirde vatan ve millet bütünlüğünün daimi olarak sağlanması mümkün değildir.

Sahip olduğu değerlere sahip çıkmayan insanların elinden o değerler gün gelir alınır.

Ve işte o gün milli irade, milli kimlik, cesaret, kahramanlık, milli mücadele kavramlarının içini canla başla doldurmayan insanların pişmanlık günü olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir