Mültecilerin ülkelerine dönememeleri sonucunda karşılaştıkları sorunlar neler olabilir?

Logo

Mültecilerin ülkelerine dönememeleri sonucunda karşılaştıkları sorunlar neler olabilir? Tartışınız.

 

Çeşitli nedenlerle başka bir ülkede mülteci olarak yaşamak zorunda kalan insanların bulundukları ortama ayak uydurmaları çok zor olmaktadır. Kendi kültürlerinden farklı bir yaşama ayak uydurmak hiçte kolay değildir. Başta dil, din, eğitim ve sosyal hayat gibi birçok faktör mültecileri olumsuz etkiler. Dilini bilmedikleri bir ülkede yaşamak onların sağlık, eğitim ve ulaşım gibi ihtiyaçlarını çok zor şartlarda almasını sağlar. Bu nedenle o ülkenin dilini öğrenmek zorundadırlar. Bu durum herkes için çok zorlayıcıdır. Daha sonra eğitim alabilmeleri ve özellikle çocuklarının eğitimlerini tamamlatmaları için uygun ortamların olması gerekir.

 

Dışarı çıksalar temel gıda, giyinme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta da zorlanırlar. Tüm bunlar bir arada olduğu zaman psikolojik olarak etkilenmeleri çok normaldir. Yani mültecilerin kendi ülkelerine dönememeleri sonucu psikolojik, sosyal ve ekonomik anlamda sorunlarla karşılaşırlar.

 

Sosyal hayata ayak uydurmak onları zorlasa da zamanla alışırlar ancak yinede kendi vatanlarına dönmek isterler. Bu duruma verilebilecek en güncel örnek ülkemizdeki Suriyelilerdir. Ülkelerindeki savaştan kaçan milyonlarca Suriyeli hem ülkemizde hem de çevre ülkelerde mülteci olarak hayatlarını sürdürmek zorunda kalmışlardır. Dünyada mülteci hakları ne kadar korunuyor gibi görünse de bu insanlar için alınan tedbirler ne yazık ki yetersizdir. Sadece Türkiye’de devletin mültecilere sağladığı haklar biraz daha fazladır diyebilirim.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER