Namazın Önemini Ayet ve Hadisler İle Açıklayınız.

Namazın Önemini Ayet ve Hadisler İle Açıklayınız.

Kitaptan sana vahiy olanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor Allah’ı anmak elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor. Ankebut suresi 45. Ayet.

Yukarıdaki ayette Allah namaz ibadeti konusunda ki hassasiyetini kulları ile paylaşmış ve namazın insanları bazı kötülüklerden koruduğuna değinilmiştir.

Bakara suresi 110. Ayet der ki: Namazınızı kılınız zekâtı veriniz. Yüce Allah namazların kılınması ve zekâtın verilmesi konusunda kullarına emirlerini ilettiği ayetlerden biridir.

Yüce Allah namazı terk edilmesi ile ilgili ayetleri de biz kullarına iletmiştir. Bu ayetlerden bazıları;

Onlardan sonra, namazını zayi eden, şehvet ve dünyevi tutkularının peşine düşen bir nesil geldi onlar bu tutumlarından ötürü büyük bir azaba çarptırılacaktır. Meryem suresi 59. Ayet.

Yüce Allah dünyanın yalanlarına kapılarak ibadeti olan namazı terk eden kullarının cezalandırılacağını açıkça tüm kullarına iletmiştir.

 

Namaz İle İlgili Hadisler

Peygamber efendimiz ashabında bulunan bir sahabeye şöyle buyurmuştur: Allah’ın huzurunda çok çok secde et, çok çok namaz kıl çünkü Allah her secde sebebi ile bir derece yükseltir ve suçlarından birini affeder.

Peygamber efendimiz bir hadiste ümmetine şunları aktarmıştır: Allah u Teâlâ buyurdu ki: ‘ Ben Muhammed ümmeti üzerine beş vakit namazı farz kıldım bunları vakitlerinde kılıp gelen kimseyi de cennete koyacağımı ahdettim namazlarına devam etmeyen kimseye ise hiçbir ahdim yoktur.’

Allah kullarının namaz ibadetini terk etmeleri halinde cezalandırılacağını, ibadetlerine devam etmeleri halinde ise mükafatlarını alacaklarını bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir