Neden ışık yılı kavramı kullanılır?

Logo

Uzayda bulunan gök cisimleri arasındaki mesafeler belirtilirken neden ışık yılı kavramı kullanılır? Düşüncelerinizi yazınız.

 

Uzayda bulunan galaksiler, yıldızlar, gezegenler, astroidler ve meteorların her biri gök cismi olarak adlandırılır. Evrendeki gök cisimleri arasındaki mesafeler o kadar uzaktır ki dünya üzerinde kullandığımız uzaklık birimi olan kilometre kavramı yetersiz kalmaktadır. Işık ise çok hızlı olduğundan dolayı, gök cisimleri arasındaki uzaklık ifade edilirken ışık yılı kavramı kullanılır.  Gökbilimde en yaygın kullanılan uzunluk birimi olan ışık yılı, ışığın bir yılda yani Dünya’nın Güneş’in etrafında bir kez dönmesi sırasında geçen süre olan 365 gün 6 saatte kat ettiği mesafeyi belirtir.  Işık hızı kavramı, bir zaman ölçüsü değil bir mesafe ölçüsüdür. Işığın boşlukta 1 saniyede aldığı yol 300.000 kilometredir. Işığın bu hızla 1 yılda almış olduğu mesafeye 1 ışık yılı denir. Yani ışık yılı; ışığın bir yılda kat ettiği mesafe anlamına gelmektedir. Uzay müthiş genişlikte bir bilinmez olduğu için mesafe ölçümlerinde bizim günlük hayatta kullandığımız mesafe ölçü birimlerini kullanmak, bilim insanlarının çok kalabalık sayılarla uğraşmalarına sebep olacaktır. Bu nedenle bilim insanları yeni kavram arayışlarına girmişlerdir.

 

Bize en yakın gökcismi, bilindiği gibi Ay’dır ve Dünya ile Ay uzaydaki diğer mesafeleri düşünürsek “yan yana” diye tabir edilir. Ortalama 384.000 km uzaklıkta olan uydumuz Ay bile aslında Dünya’mıza burada alışık olduğumuz ölçülere göre o kadar uzaktadır ki, oraya gidebilmemiz için bildiğimiz en hızlı araçlarla bile günler, hatta haftalar süren yolculuklar yapmamız gerekir. Hem bu sebepten hem de ölçümlerin ışıkla yapılmasının sonucu olarak; mesafeler için ışık yılı kavramı kullanılır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER