Gök biliminin gelişmesinde teleskobun önemi nedir?

Logo

Gök biliminin gelişmesinde teleskopun önemi nedir? Açıklayınız.

 

İnsanların gök bilimine olan merakı sonucunda astronomi bilimi ortaya çıkmıştır. Astronomi bilim dalında pek çok kuramsal çalışmalar yapılmıştır. İnsanlığın var oluşundan beri gökyüzü, güneş ve parlayan yıldızlar sürekli ilgi odağı olmuşlardır. Uzay çok büyük bir sonsuzluk olduğu için uzay araştırmaları gözlemlenebildiği ölçüde anlaşılabilmektedir.

 

Astronomi bilimi kapsamında yapılan bu çalışmalarda ise, belirli araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlardan bir tanesi şüphesiz ki gök bilimindeki en önemli gelişmelerin kaydedilmesini sağlayan teleskop aracıdır. Astronominin gelişmesinde teleskopun önemi çok büyüktür. İlk zamanlarında insanlar çıplak gözle gökyüzü ve güneşi izlemişler, ilerleyen dönemlerde uzak mesafeleri görmek için kullandıkları dürbünler yetersiz kalmış ve dürbünleri geliştirerek teleskopa çevirmişlerdir.

 

Teleskop uzay gözlemleri için kullanılan bir alettir, ince ve kalın kenarlı mercekler de optik teleskoplarda kullanılmaktadır. Teleskop sayesinde görüntü defalarca büyütülmekte ve bu sayede oldukça uzakta bulunan galaksilerin dahi keşfedilmesi mümkün hale gelmiştir. Nasıl ki biyoloji için mikroskop vazgeçilmez bir araç ise; astronomi bilimi için teleskop bilinmezlerin keşfi açısından o derece önemlidir. Teleskopun icadı ile uzaydaki gök cisimlerine ait yeni ve birçok görüntü elde edinilerek, detaylı bilgilere ulaşılmıştır. Astronomi bilimi büyük gelişmeler kaydetmiştir.  Teleskoplar sayesinde gökyüzü incelemeye başlanmış ve yeni gezegenler, yıldızlar ve farklı gök cisimleri keşfetmişlerdir. Ayrıca, tartışılan pek çok konuya da açıklık getirmişlerdir. Günümüz de artık dev teleskoplar sayesinde uzayda en iyi şekilde gözlem yapılmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER