Nerede yaşamak isterdiniz? Seçiminizi etkileyen ilk sebep ne olurdu?

Nerede yaşamak isterdiniz? Seçiminizi etkileyen ilk sebep ne olurdu?

 

Ben Karadeniz Bölgesinde yaşamak isterdim. Bunun ilk sebebi doğal güzelliklerinin olması ve daha temiz bir hava solumak istediğim için. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili ve dört farklı iklime sahip bir ülke olduğu için aslında yaşanılacak çok fazla alternatif var. Günümüzde birçok insan dünyanın diğer şehirlerinde yaşamaya özenmekte ve yurtdışına çıkmak için yollar arasa da ben ülkem dışında başka bir yerde yaşamayı asla hayal etmem.

 

Şöyle bir geçmişe gittiğimizde bu toprakların bize kadar nasıl geldiği ve milyonlarca insanın nasıl fedakârlık yaptığı tarih kitaplarında yer almakta. Büyük bedeller ödenerek sahip olduğumuz bu cennet vatanın bence her köşesinde yaşanabilir.

 

Benim Karadeniz Bölgesi’ni ve özellikle de Rize’de yaşamak istemem tamamen yeşile olan hasretimdir. Şu an İstanbul’da yaşıyorum ve dört bir yanım beton binalarla çevrili. Yeşili görmek ve temiz bir oksijen almak neredeyse imkânsız hale geldi. Bununla birlikte çok kalabalık, trafik ve gürültü her saniye hayatımızda. Bu da stresli ir yaşam demek açıkçası. Her ne kadar site tarzı binalarda oturmak biraz daha avantajlı olsa da buna herkesin ekonomi gücü yeterli değil. Ancak tüm bu olumsuzlulara rağmen yine de İstanbul’u da seviyorum. Özellikle tarihi dokusu benim çok dikkatimi çekiyor. Ayrıca eğitim olanakların çok gelişmiş olması benim için önemli ikinci nokta. Her türlü bilgiye ulaşmak İstanbul’da daha kolay gibi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir