Geçmişten Günümüze Atom Modellerinin Gelişimi

Geçmişten günümüze atom modellerinin gelişimini içeren tarih şeridi hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

 

Geçmişte kimya alanında imkanların kısıtlı olmasından dolayı atomun tam olarak neye benzediği ve içerisinde hangi parçacıkların yer aldığı tam olarak belirlenememiştir. Günümüzdeki hali şekillenene kadar bir çok bilim insanı araştırmalar yapmış ve öne sürdükleri teorilere atom modeli adı verilmiştir. Bu atom modellerinden bazıları ise şunlardır :

 

Dalton atom modeli : İlk teori olarak sayılan atom modelinde Dalton maddenin en küçük yapı biriminin atom olduğunu ve daha küçük parçalara ayrılamayacağı fikrini öne sürmüştür. İçinin tamamen dolu yoğun bir küre şeklinde olduğunu vurgulamıştır. Aynı elementin içerisinde bulunan tüm atomların birbiriyle aynı özelliğe sahip olduğunu söylemiştir. Karbon atomunun 12 ve 13 kütle numaralı tanecikleri keşfedilince geçerliliğini yitirmiştir.

 

Thomson atom modeli : Üzümlü kek olarak da bilinen bu modelde Thomson yapmış olduğu deneylerde elektronları keşfetmiş ve elektron veren bir atomun pozitif yüklü olduğunu öne sürmüştür. Elektron ve protonların atom içerisinde eşit miktarda dağıldığı fikrinin de sahibi olan bilim adamının ilkesi başka bilim adamları tarafından çürütülmüştür.

 

Bohr atom modeli : Günümüzde kullanılan atom tanımının sahibi olan Bohr’un tanımladığı atom modelinde elektronlar atom çekirdeği üzerinde değil etrafında belirli yörüngelerde hareket ettiği öne sürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir