Odadaki çamaşırlar kururken hangi hâl değişimi gerçekleşir?

Logo

Odadaki çamaşırlar kururken hangi hâl değişimi gerçekleşir? Bu durumun oda sıcaklığına etkisini açıklayınız.

 

Maddeler doğada 3 temel halde bulunmaktadır. Bunlar katı, sıvı ve gaz halleridir. Bulundukları ortamdan ısı alarak veya ortama ısı vererek maddeler hal değişimi gerçekleştirir. Erime, buharlaşma ve süblimleşme olayları ısı alarak gerçekleşen başka bir deyişle endotermik olaylardır. Donma, yoğuşma ve kırağılaşma olayları ise ortama ısı verilerek gerçekleşen ekzotermik olaylardır. Bu olayların gerçekleştiği sırada ortamın ısısı artar. Diğer olaylarda ise ortamın ısısı azalır.

 

Soru içerisinde verilen ayrıntılara göre çamaşırlar kururken üzerinde bulunan su ortamdan aldığı ısı nedeniyle buharlaşır. Buharlaşmanın tanımını hatırlayacak olursak sıvı bir maddenin ortamdan ısı alarak gaz haline dönüşmesidir. Biz bu buharlaşmayı gözlerimizle göremesek de kuruduğu zaman üzerindeki suyun kaybolmasından rahatça anlayabiliriz.

 

Bu çamaşırlar kururken ortamdan aldığı ısı nedeniyle hal değişimi yaptığından içerisinde bulunduğumuz ortamın ısısı düşer. Kış günlerinde çamaşırları bulunduğumuz odada kurutmamız içerinin ısısının düşmesine sebep olacağından kullanmadığımız bir odada kurumasını sağlamak sağlığımız için daha faydalı olacaktır. Isı haricinde bulunduğumuz ortamın nemini de azaltacağından nefes almamız zorlaşacaktır.

 

Yaz günlerinde şikayetçi olduğumuz sıcak havalardan yıkanmış olan çamaşırları bulunduğumuz odaya asarak kurtulabiliriz. İçeride bulunan sıcak hava sayesinde çamaşırlar hızlı bir şekilde kuruyacak ve bize bir nebze de olsa serinlik yaratacaktır. Sıcak havalarda daha çok bulunan nem yaz günlerinde daha bunaltıcı hal alabilir bu yüzden çamaşırların o odada kuruması ek olarak nemden kurtulmamızı da sağlayacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER