Okul etkinliklerinin yaşadığınız çevreye faydaları nelerdir?

Okulda düzenlenen etkinlikler genel olarak çocuklara toplum bilinci kazandırmak için yapılır. Örneğin ilkokulda okul müdürümüzün talimatıyla bütün okul, gerekli önlemler alınarak çöp toplamıştık. Bu hem çöp toplama hizmeti yapan kişilerin halinden anlamak, hem de yerlere çöp atıldığında bu çöplerin ne kadar zor şartlar altında toplandığını görmek açısından bize bir toplum bilinci kazandırmıştı.

Yaptığımız bu etkinliği ailelerimizin hor gördüğünü ve çocuklarımıza çöp toplatamazsınız tarzı bir konuşma ile okula geldiğini hayal mayal hatırlıyorum. Şuan bir üniversite öğrencisi olarak söylüyorum ki, o zamanlar anlamamışım ama ben de çocuğumun çöp toplamasına izin vermezdim. Biz gerekli önlemi almış olsak da, o bizim görevimiz değildi kesinlikle. Yine de o çöpleri topladıktan sonra, yere çöp atarken çekindiğimi ve çoğu zaman atmadığımı söyleyebilirim. Hiç atmıyorum demek yalan olur, yani herkes yere çöp atar ama bu etkinliğin bana bir faydası olduğunu söyleyebilirim.

 

Lisede onur kurulu olarak görevlerimiz vardı. Örneğin hayalimin anahtarı destekli bir proje ile, çocukların hayallerini gerçekleştiriyor; onlara yeni odalar kurup eksik okul ihtiyaçlarını alıyorduk. Onların yüzlerinde oluşan gülümseme her şeye değerdi ve biz bu görevi okulca yürütüyorduk. Küçüklükten bana yardımseverlik aşılamış olan bu görevin, insanlara olan faydasını da es geçmemek gerekiyor.

Sonra yine ortaokul ve lisede, doğudaki fakir okullar için kitaplar topladığımızı hatırlıyorum. Biz onların o kitapları aldıklarında oluşan yüz ifadelerini göremedik ve biz bu mutluluğu göremediğimiz halde onlar için destek oluşturduk, kitapların arasına yeri geldi yüksek mevla olmasa da belirli miktarlarda paralar bile koyduk. Okullarda yürütülen bu faaliyetlerin, bir yerlerde birilerinin hayat kalitesini arttığını görmek güzeldi. Onlara sağladığımız fayda dışında, kendi edindiğimiz tecrübeler de hayatımızın her köşesinde bize yardımcı olabildi.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER