Okulda karşılaşılabilecek acil durumlar nelerdir?

Okulda karşılaşılabilecek acil durumlar nelerdir? Bu acil durumlarda neler yapmalıyız? Örneklerle açıklayınız.

Okulda bazen kaza veya acil durumlarla karşılaşabiliriz. Bu gibi durularda neler yapmamız gerektiğini öğretmenimiz anlatmıştır ve sınıfımızdaki acil durum panosun da bu gibi durumlarda neler yapabileceğimize dair gerekli bilgiler vardır. Bu bilgileri tekrar hatırlayacak olursak;

 

  • Öncelikle karşılaştığımız acil durumlarda her zamankinden aha fazla sakinliğimizi korumaya çalışmalıyız.
  • Acil bir durumla karşılaşınca, hemen okuldaki sağlık görevlisine, nöbetçi öğretmene veya okul müdürüne gidip durumu haber vermeliyiz.
  • Yaralanan bir arkadaşımız varsa onu yerinden kımıldatmamaya çalışmalıyız ve hemen görevlileri çağırmalıyız. Yaralı bir kişiye ancak sağlık görevlileri müdahale etmelidir.
  • Sağlık görevlileri veya öğretmenlerimiz gelene kadar yaralı arkadaşımızın yanında durup onu sakinleştirmeye çalışmalıyız.
  • Acil durumlarda başkalarının da yaralanmaması için çevre güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmalıyız.
  • Buna bir örnek verecek olursam; Diyelim ki bir arkadaşım merdivenlerden inerken ayağı takıldı ve merdivenlerden aşağıya doğru yuvarlanmaya başladı. Bu durumda hemen en yakın öğretmenime haber vermeye giderim. Başka bir arkadaşımı da yaralı arkadaşımın yanında kalmasını sağlarım ve sağlık ekipleri gelene kadar yaralı arkadaşımızı yerinde kaldırmamaya özen gösteririm.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER