Okuldaki olumlu ve olumsuz davranışlarımız nelerdir?

Logo

Okulda bazen sergilediğimiz davranışlar geleceğimiz için büyük önem teşkil ediyor. Bir üniversite öğrencisi olarak söylüyorum ki, farkında bile olmadan yaptığımız bazı ufacık yanlışların farkına varmak hayatımızda çok şeyi değiştirebilir.

Mesela devamsızlıktan kalmamak için gittiğimiz okulda dersi dinlemeyip uyumak oldukça tehlikeli bir yanlış. Öğrenciler çoğu zaman dersi geçip şu okulu bitirsem kafasındalar, ne öğreneceksek stajda öğreniriz zaten diye düşünüyorlar. Oysa son derece hatalı bir düşünce. Stajda ne yapacağınızı bilmeden birkaç ay geçirmek yerine, okulda öğrendiklerinizi uygulamanız sizlere avantaj sağlayacaktır.

Bunun dışında dersleri sadece geçebilecek kadar puan almak çoğu zaman öğrencileri kötü etkiler. En basitinden bir work and travel programına katılırken bile, sizlerden son dönem yaptığınız ortalamanız isteniyor. İş hayatında ve staj seçiminde de bu önem teşkil ediyor.

Bütün bunların yanı sıra okulunuzdan memnun değilseniz veya başka bir şehirdeki okula gitmek istiyorsanız da, ortalamanızın büyük önem teşkil ettiğini unutmamalısınız. Belki çoğu kişiden duyduğunuz bir uyarı ama tekrar belirtmekte fayda var. Derslerinize isteyerek çalışmalısınız.

Tabi bunların dışında sergilediğimiz olumlu davranışlar da mevcut. Mesela topluluklara üye olmak. Bunun ne gibi bir olumlu yanı olduğunu düşünenleriniz olacaktır, çünkü üniversite topluluklarına çoğunlukla öğrencilerin ne için katıldığını hepimiz az çok biliyoruz. Fakat gerçekten öğrenciler tarafından yapılan yardımlar ile okuyan, güzel bir hayata kavuşan küçük çocukların ve huzurevine yapılan ziyaretler ile sevindirilen yaşlıların olduğunu unutmamakta fayda var.

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER